BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
02 ARALIK 2007 / 11:48

Bircan fark yarattı

Çok sevgili cocker oğlum Musti'nin 14 yaşında ölümünün üzerinden bir yıl geçmişti. Bir hayvanseverin, hayatı boyunca köpek dostluğunu tatmış birinin yalnız yaşaması zor olsa da özel şartlarımdan dolayı yeni bir köpek almanın doğru olmayacağına inanıyordum.

Düzenli giderek hem köpek sevgimi tatmin, hem de o yavrucaklara yardım niyetiyle Yedikule Hayvan Barınağına yollandım bir gün. Sevgili Meral Olcay ile tanışmamız öyle gerçekleşti.Biraz sohbet ettik, anlattım düşüncelerimi, yanıma bir görevli katarak köpekleri görmemi önerdi.

Bir ara küçük boy, belki 30-40 köpeğin bulunduğu bir bölmenin önüne geldik. Hepsi bir ağıdan bağırıp dikkat çekmeye çalışıyorlardı, 'beni al, beni al'diye. Sadece biri, hiç sesini çıkarmadan dört minik patisiyle tellere tırmandı, kendini bana gösterdi. 'Kim bu?', diye görevliye sordum. 'O ihtiyar, size yaramaz' diye cevap verdi.

Meral hanımın yanına dönünce bana hikayesini anlattı Bircan'ın:

Barınağın ilk kuruluş sıralarında yaralı bulmuş Meral hanım onu, tedavi ettirmiş. Hala da orada burada fazla kemikleri var zaten.

Bir süre yaşlıca bir hanım evine almış. Alt katta daha korunmaya muhtaç yaşlı ve hasta köpekleri barındıran bu iyi insan ne yazik ki zorlu bir hastalıkla mücadeleye başlayınca bütün köpeklerini Yedikule Hayvan Barınağına geri göndermek zorunda kalmış.Bu arada Bircan da kendini alışık olmadığı bir ortamda bulmuş. Acıklı bir hikaye olmakla beraber o aksam evime geri döndüm, aklım orada kalsa da. Ama gece uyumak ne mümkün, Bircan'ın tellere çıkma hali gözümden gitmiyor.

Ertesi gün Meral Hanım'ı arayıp Bircan'ı almak istediğimi söyleyince o da çok sevindi, ve 13 Ocak 2005 tarihinde Bircan ile biz birbirimize kavuşmuş olduk. Bir ihtimal 10 yaşında Bircan Veterinerium'dan Doktorumuz Sayın Hasan Bulut da, ona fazla bağlanmamam konusunda uyarıyor beni, ama hiç olmazsa son yıllarını iyi geçirecek Bircan. Bu kadar terbiyeli, melek bir kız görrmedim. Kısa zamanda yeni ortamına ve yeni annesine alıştı , çok mutlu. Barınaktan gelme küçük sokak köpeğinin gerisinde bir Prenses saklıyymış meğer.

Tabii hiç belli olmaz ama, ben onu kaybedersem güzel anılar kalacak bana. Sırf sonra özlememek için sevgiye ket çekilmemeli. Dünya'da hiçbir şey kalıcı değil ki. Budistlere göre, Karma'dan başka.

Filiz ÖNDER

27.01.2006

Bu köşeye yazılarınızı göndermek için meralolcay@mynet.com