BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
03 ARALIK 2007 / 14:52

Tombiş'in öyküsü

16 Haziran persembe saat akşam 20.30 civarı telefonum çaldı. Heyecanlı bir sesle biri aradı ve hikaye başladı..

Fatih Halıcılar caddesinde, 2 yaş civarında dişi ve hamile bir sokak köpeğine bir kaç insan sahip çıkmış bakıyorlar. (İsmini karnı şiş olduğundan tombiş koydum.) Ona bakan besleyen insanlar var ama kısırlaştırmak ve aşı yaptırmak akıllarına gelmemiş. Sadece sokakta karnını doyuruyorlar. Bu da güzel en azından aç kalmıyor. Dün akşama doğru tombişin burnundan kan gelmeye başlamış ve yalpalaya yalpalaya sığınacak bir kuytu köşe aramaya başlamış. Burnundan kan geldigini gören mahalleli onun kuduz olduğunu sanarak Ellerine taşlar sopalar alarak ve tombişi kovalamayarak öldürmeye çalışmış. Herkes veteriner ya hemen teshişhis koymuşlar. (Nedense herkez ilk bunu getirir aklına.)

Bu arada kargaşa ve cıyak cıyak bağıran köpek seslerini duyan, tombişi besleyen 2 kişi hemen geliyorlar. "Neler oluyor" diye soruyorlar. "kuduz bu köpek öldüreceğiz" diyorlar. Tombişe sahip çıkanlar, hemen çok korkmuş ürkmüş köşeye sinmiş tir tir titreyen tombişi alıyorlar arabaya. Doğru yedikuleye getiriyorlar.

Ben de henüz boya yapmayı bitirmiş eve gelmiştim. Telefon gelince atladım arabama doğru barınağa. Baktım ki tombiş zatürre. Burnu salya sümük. Hastalık çok ilerlediği için artık burnundan kan geliyor. Müşahadeye aldık. Tedavisine başlandı. Sabah 2 kutu konserve mama yedi. Suyunu içti, kuyruk sallamaya basladı. Artık güven duyuyor bizlere. Şu an tedavisi devam ediyor umarım iyileşir umutluyum..

Mesajim şu halkı bilinçlendirmek gerekiyor bu konuda. Biz hayvansever insanlar ve veteriner hekimlere büyük görev düşüyor. Kuduzun belirtileri nedir nasıl anlaşılır her burnundan kan gelen ağzı köpüren hayvan kuduz değildir. Sokakta yediği pis artıklardan midesi bulanan hayvanın ağzı köpürebilir. Ama büyük çoğunluk "ağzı köpürdü, bu kuduz" teshişini koyuyor. Boş yere günahsız hayvanları katletmeyim.

Tombiş şanslıydı kurtarıldı ama diğer hayvanlar....
ETİKETLER : kuduz