Gene mi dedim umarım birileri ..." /> Gene mi dedim umarım birileri ... | Fatih Belediyesi Yedikule Hayvan Barınağı" />
BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
14 TEMMUZ 2008 / 19:05

sokağa atılan yaşlı cocker Dilber

Hayvansever gruplarda "Yaşlı cocker sokağa terk edilmiş acil yardım "çağrsını içeren maili görünce içim cız etti.

Gene mi dedim umarım birileri ilgilenir  ve  yuva bulur.Ama olmadı  çağrıya 3-4 kişi den  cevap geldi çözüm arıyorlardı yani sonuç yoktu.

13 temmuz pazar günü cockeri sokak ta bulan melahat hn  beni aradı getirebilirmiyim sana diye

Aşagıdaki maili okuduktan sonra duyarsız olabilirmiyim getir dedim.

"Evinden atılan ,fazla ömrü kalmayan,yaşlı Cocker ın durumu oldukça kötü.Uyumak için sığındığı her kapıdan  tekme ile kovuluyor.Mahallede dolaşmadığı yer kalmamış,
Yuva arayışı için her kapıyı çaldım ve herkes tanıyor,yaşlı  ne yapacağız onu? diiyenler ve alışmasın kapıya diye kovaladım diyenlerin tümü sanki  bu mahallede toplanmış.

Dün iş gereği yürüdüğüm caddede ,dönerli   sandaviçini yiyip,o aradada zavallı köpeğe tekme atan kadından kurtardım,
Daha fazla tekme yememesi için en azından birkaç saat kornabilmesi ve çamur ve topak olmuş bedeninin temizlenmesi için yıkattım.
3-4 saat koruyabildim sadece.
Bugün,önüne koyduğum hiçbir yiyeceği yemedi,reddediyor.Bugün su bile içmemiş.Çok mutsuz,psikolojisi oldukça bozuk,
Bu akşam mahalle ,mahalle birlikte dolaştık.Karşılaştığım her kişiye sordum.
resim-2608.jpgKoma halinde ve çaresizlik içerisinde sizden gelecek bir haberi bekliyorum.
İnanın imkanım olsa ,ona ömür boyu bakarım.Öyle zavallı,öyle zavallı ki  anlatmamam,Barınakta yaşaması imkansız, 
COCKER sessiz ve sesi olmanız için bekliyor."

Melahat hn Dilberi getirdiğinde ( ismini Dilber  koydum.)saç sakal birbirine karışmış berbat haldeydi ,traş olunca güzelliği çıktı ortaya. 

Hemen klinige gönderdim muayenesi yapıldı ,.O sırada THKD Başkanı Birgül hn aradı tedavi masraflarını karşılayacagım dedi sağolsun.

Kulakları   ve tüm vucudu enfeksiyon içindeydi, kulağına  pisi otu kaçmış, o çıkarıldı ,kan tahlili yapıldı .Çok yaşlı ve  epeydir yemek yiyemediğinden  halsiz olduğu tespit edildi ve beslenmesi için anjiocat takıldı , barınagımıza tekrar geldi.

Hemen banyoya aldık barınağımızın çalışanı olup ,askerden izinli gelen metin agbi  gönüllü olarak dilberin traşını yaptı.

O pasaklı yaşlı kız gitti , güzel bir kız çıktı ortaya.Fakat morali  çok bozuktu yemek yemiyordu odama aldım sevdim kuyruk sallamaya başladı bu iyiye işaretti demekki bana güvenecekti.

14 temmuz pazartesi sabah  geldim barınağa ,bizim kız ayaklanmış ,dolanıyor ama yemek yemiyor hemen serum taktık 1lt serum verildi,antibiotik i ilaçları yapıldı.

Moral bulsun diye kucağıma aldım ,bahçede ki banka oturduk, diger kader arkadaşları başta EFE olmak üzere  onu kokladı lar aramıza hresim-2569.jpgoşgeldin dediler.

Acaba yemek yermi diye  bir parça kıymalı pogaca verdim ,önce kokladı sonra bana baktı başını okşadım ye  kızım dedim.

 Yemeye başladı ,tamamdır bu iş !!başardık hayata tutanacak dedim.

Yemek saati geldiğinde önüne bu günki menüdeki pilav ve tavuktan oluşan tabağını koydum ve gördüğünüz gibi yumuldu yemeye.

Şu an umutluyum ,tedavisi tamamlanınca onu bir daha terk etmeyecek aile arayacağız.

Dilber e uygun aile bulamazsam diğer kader arkadaşları gibi  ömrünün son günlerini sakin mutlu ve sevgi dolu olarak yedikule darülacezesinde geçirecek.

(kulak enfeksiyonundan dolayı yoğun  bir koku var , yaşlı olduğundan zor yürüyor ,çiş ve kaka problemi var tutamıyor)

   Melahat hn ın dilberi bıraktıktan sonraki gruplara ve  Fatih Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Demir e yazdığı maili...

"Arkadaşlar,Yaşlanması ve hasta olması  nedeni ile sokağa terkedilen,çok zor durumdaki Cocker kızımıza Türkiye Hayvanları Koruma derneği Başkanı Sayın Birgül Rona ve Yedikule Barınağınızın gönüllü yöneticisi Sayın Meral Olcay sahip çıkmıştır.
Sayın Birgül Rona gerekli tüm tedavi masraflarını karşılayacaktır.
 
Gördüğüm ve duyduğum barınaklardan farklı olmayacağını düşündüğüm ve endişe ile girdiğim barınağınızdan mutlulukla çıkmanın huzuru içerisindeyim.
Bu kadar güzel yürekli insanları bir araya toplayıp,ağzı dili biz olan bu hayvanlarımıza açtığınız ,adına yakışır barınak için,bizlerle birlikte yaşamak ve  bizim kadar yaşama haklarına sahip olan  onca canları barındırdığınız için,Başta siz olmak üzere  Sayın Meral Olcay'a , gönüllülere,  canla başla çalışan tüm emekçi kardeşlerime içtenlikle teşekkür ediyor,duyarlılığınızdan ve örnek davranışınızdan dolayı sizi kutluyorum."

Dileğim :Dilber gibi bir zamanlar parayla satın alınan ev köpeklerinin ,yaşlandı diye ,çocugumuz olacak ,eşim hamile diye,çiş yapıyor,tüğleri dökülüyor diye , daha bir sürü sudan sebeplerle sokağa atılmaması dır,

resim-2605.jpgDilber şanslıydı karşısına hayvansever melahat hn çıktı kimse ilgilenmeseydi sokaklarda yapayalnız bir köşede ölecekti.

Evlerini bir canlıyla paylaşmak isteyen lere  diyorum ki lütfen 1 kere degil 10 kere düşünün tıpkı evlenirken nikah masasında memurun söylediklerini hatırlayın.

HASTALIK  DA,SAĞLIK DA,GENÇLİK DE,YAŞLILIK ,TA,VARLIK DA ,YOKLUK DA .ÖLENE DEK  ASLA BİRBİRİNİZİ TERK ETMEYECEGİNİZE  SÖZ VERİYORMUSUNUZ .

Cevap EVET se yuvanızı bir canlıyla paylaşabilirsiniz .

 Sizi karşılıksız olarak seven bir canlının  yaşamınıza kattığı mutluluğu hak ediyorsunuz demektir.

14.temmuz 2008

meral olcay

16 temmuz kızımız çok iyi hareketlendi o yaşlı kız gitti , genç kız geldi sanki nazar değmesin ,en yakın arkadaşı havuç aynı cinsten benim  sandalyeyi ikisi birlikte paylaşıyor.Pardon 3 kişi paylaşıyoruz asistan havuç,bendeniz,ve 2. asistan dilber

İnanırmısınız dilber sandalyenin üstüne  kendisi çıkıyor  hayret ettim.Günde 3 iğne yiyince kızıyor canı acıyor doğal olarak ,ama yaş mamayı görünce susuyor.

*17 temmuz 2008 thkd birgül rona hn barınağımıza 8 çuval mama bagışında bulundu.(kendisine teşekkür ederiz)

*18 temmuz 2008 dilber kızımız çokk daha iyi artık bahçeyede çıkıyor tayni ,havuç ve dilber ......

*22 temmuz artık dilber kızımız iyileşti şişme çocuk havuzunda banyo bile yapıyor .

Dilegimiz dilber kızımıza yuvasını açacak ve asla onu bir daha terk etmeyecek aile arıyoruz