BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
17 ŞUBAT 2008 / 23:26

Namus kurbanı SILA

SILANIN HİKAYESİ
tore.jpg

Yaklaşık beş sene önce bu serüvenin başladığını tahmin ediyoruz.

Ne kadarda severek satın almışlardı, Adını bilmiyoruz ama biz ona  SILA  ismini koyduk. Nedenini az sonra anlayacaksınız..

Belki çoluk, çocuk ailece gitmişlerdi pet markete (çünki çocuklar ısrarla köpek isteriz ,köpek isteriz diye tutturunca sanki bir oyuncak satın almaya gidiliyormuş  gibi yola düşülmüştü.) Köpeklerin sergilendiği kafeslerde kim bilir kaç tur atıldı hangisi daha güzel, daha sempatik, ısrarla sıfır numara veya sıfıra yakın olsun , büyürse kucakta taşıyamayız  ,çantama sıgacak ebatta olsun vb konuşmalar yapıldı sanki bizim gibi hissedebilen,duyguları olan  bir can alacaklarını unutmuşlardı... Bin bir hevesle seçim yapılmış ve satın alınmıştı köpecik...  

Aslında her şey çok güzel gidiyordu.  Ta ki 2007 nin son aylarında  SILA , kentte yaşayan sahiplerinin sorumsuzlugu ve de bilinçsizligi nedeniyle kısırlaştırılmadığı için doğası gereği çiftleşme zamanın da  sokaga kaçtı ve muhtemelen    sokak köpekleri  ile çifleşti...Ve  TÖRE uygulandı eve alınmayacaktı köpecik sokaklarda yaşamaya başladı.    Namus belası vurdu onu. Önce Mersin'de sokak kedisi ile çiftleşti diye sokağa atılan zavallı siyam kedisini , sonrada hala Anadolu'da kadınları vuran namus töresi gibi bizim köpecik SILA yı vurdu...   Anlamak mümkün değil gibi gelse de  SILA  sokağı boyladı... yaklaşık iki ay sokakta yaşadı ama beş senesini evde geçiren bir minik sokakta yaşayamazdı. Önce minicik ayakları üşüdü , tir tir titredi ,sonra tüyleri keçeleşti,güzelim parlak tügleri çamur içinde kaldı,kötü kokuyordu sebebi malum  yaşamak için çöplerden besleniyordu. Oysa   bir zamanlar evinde kuru mama konserve mama lezzetli yemeklerle besleniyordu,sıcacık sepetinde minderinde uyuyordu!!!  

sila1.jpgBelki de düşünüyordu SILA ben ne yaptım ki beni eve almıyorlar. Zaten sevgiyi çoktan geçmişti SILA...unutmuştu bile sokakta kaldıgı zaman süresin ce kimse başını okşamamış sevmemiş üstelik kovalamış belkide tekmelemiş ti.. Sokaklarımız sanki  çok temiz oldugu için !!!!  Etrafı kirleten yemek bulmak için  çöpleri karıştıran  sokak kedileri ve köpekleri olarak düşünülüyor.  (Vatandaşın çogunlugunun düşüncesi bu ne yazık ki)  

İki ayın sonuna yaklaşırken bir kez daha şansı döner gibi oldu SILA nın ..  Fatih de sokakta yaşayan kedi ve köpekleri  besleyen aynı zaman da  barınagımızın da gönüllü annesi onu fark edene kadar... Hemen  barınagımızı aradı  durumu anlattı belediyemizin  arabasıyla   köpeciği aldırdım.   Berbat görünümü mecburen traş olarak giderilebilirdi havada soguk kar yagıyor ama çaresiz keçeleşmiş tügleri ancak traşla temizlenirdi. Traş olunca ortaya kocaman bir karın çıktı hemen genel muayenesi yapıldı , o kadar ileri derece de  hamile ki dogurdu doguracak.. Niye sokaga atıldıgını anlayabildiniz sanırım yargısız infaz sanki Töre uygulanıyor..

Sadece köpecikde suç sanki, onu korumayan   sahibinde degilmiş gibi tabiii bu suç sa!!!!   Gerçekten de dogum çok yakınmış ,barınaga geldiginin 3 .günü yani kara kışın istanbulu vurdugu gün 17 şubat akşam üstü saat 18 gibi aglamaya başladı sanırım agrısı vardı.. ona rahat dogum yapabilecegi bir sepet battaniye vb yani sakin bir ortam hazırladım ve  dogum başladı.. Ve hala doğum devam ediyor.. Şu anda 2 bebeği oldu.. daha da olacak sanırım...  

Tek dileğimiz bebeklerinin kaderlerinin  anneleri gibi olmaması..

 SİLA  18 şubat sabahına dek sadece 2 bebek dunyaya getirdi . 1 tanesi hemen öldü digeri yaşıyor . Sanirim Sıla sokaklarda yaşam mücadelesi verdigi ve bebeklerini iyi besleyemedigi için yavruları zayıf dogdu ve biri melek oldu digerini yaşatmaya çalışıyoruz. Bebeğin adını Narin Koyduk... Çok yaşa Narin bebek...

sila-son.jpg

20 Şubat 2008  

Sıla'nın  son kalan yavrusu narin de bu sabah melek oldu. Gördüğünüz gibi bir ev köpegi hamileligini soğuk havalarda sokaklarda geçirdi. Dogal olarak da yavruları çok zayıfdı yaşayamadı. Çok üzügünüz.

sila3.jpg 

11 Mart 2008

sıla kızımızın morali sevgiyle düzeldi . yemek dağıtımı sırasında tolga agbinin sırtına bile çıkıyor şımarık :)