BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
03 ARALIK 2007 / 15:37

Mayıs'ın hikayesi

Mayıs, 24 mayıs da trafik kazası geçirmis vaziyette E5 üzerinde bulunmuş.
Barınak Gönullüleri Derneği üyesi arkadaşlar tarafından bulunarak bir kliniğe yatırılmış ve tedaviye başlanılmıştı. Ne yazıkki Mayısın bir süre sonra felç kalacağı öğrenildi. Mayisa yuva arandı ama hiç kimse felçli bir köpege bakmak istemedi.

Bir süre klinikte kaldıktan sonra çaresizlikten, barınağımıza getirildi. (29 haziran). Geldiğinde klinikte iyi bakilmadığını gördük. Yaraları 2 parmak girebilecek kadar büyüktü ve dahada kötüsü zatürre olmuştu. Soğuk ve ıslak bir yerde kalmış doğru tedavi uygulanmamıştı. Mayıs geldiğinde karnı şişti aklıma en kotu ihtimal olan hamilelik gelmedi. Herhalde felcli olduğu için dolaşım vb sorunlardan şişkinlik var diye düşündüm. Ancak bir iki gün sonra tekrar genel muayenesi esnasıda hmile olduğu ortaya çıktı. Doğurması mümkün değil di. Çünkü ıkınma vb hareketleri yok denecek kadar azdı. Doğum da mayısı kaybedebilirdik, veteriner arkadaşımız ameliyata karar verdi. Zaturre olduğu için geldiği günden itibaren antibiyotik tedavisi olduğundan bebeklerin yaşaması ve sağlıklı olması imkansızdı. 11 temmuz salı günü Mayıs ameliyatla kısırlaştırıldı. 5 adet bebeği olduğunu gördük yazık oldu.

Geçici olarak konakladığı klinikte çok özensiz bir şekilde kalmış. Onu orada barındırmak için yapılan maddi yardımlar kaşılıksız kalmış. Düzgün muayene edilip sokaktan gelen kizginlikta oldugu bilinen bir dişi köpeğin hamile olabileceği ihtimali hiç hesaba katılmamış. Kötü şartlarda barındırıldığı için üstüne birde zatürre olmuş. Eğer zatürre olmasaydı belkide bebekler yaşayacaktı. Sakat hali ile birde büyük bir operasyon geçirerek kısırlaştırılmak zorunda kaldı.

Mayısı kaza geçirdiği yerde bırakmayan sevgili dostlar, çok teşekkür ederiz duyarlılığınıza. Ancak sadece onu kliniğe yatırmak yetmiyor malesef. Ne yazıkki ilgi bütün maddi yardımlardan çok daha değerli.

Şimdi ise, barınağımıza geldigi günden itibaren tedavisi ve pansumanları düzenli olarak yapılıyor.
Şu ana kadar mayıs için yardım gönderen o kadar az insan olduki. Barınağımızda 2000 köpeğin arasına bir felçli köpek daha alarak zaten masraflarımızı dahada arttırmış olduk.

Mayısın yaraları ve zaturresi ile ilgilenen o kadar az insan varken, operasyon masrafları için duyralılık bekliyoruz. Lütfen sırf bir can daha kaybetmeyelim diye barınağa kabul ettiğimiz Mayıs için yardım yapın.

Şuan Mayısın dışında felçli 6 adet köpeğimiz daha var. Hergün pansuman yapılan ilaç ve masaj tedavisi ile yürütülmeye çalışılan. Zaten onlara yeterince zaman ayırmakda zorluk çekerken sayıyı arttırmak onlara yapılan haksızlık.

Bütün hayvan severler yedikuleyi bir cennet gibi görebilir. Ama ne yazıkki burayı ayakta tutmak için bize çok az insan yardım ediyor. Bütün canları buraya alıp kurtarmayı bizde çok isterdik. Ama biz kapasitemizi çoktan aştık. Sadece yedikule değil başka barınaklar başka hayvan severlerde var. Lütfen yedikule ye hiç bir sekilde kopek getirilme talebinde bulunulmasın. Çünkü getirilen her köpek diğer köpeklere harcanacak ilgiyi ve onların yaşama şanslarını azaltıyor. 2000 köpeğin doyurulması ve tedavisiyle uğraşmak zaten yeterince zor olduğundan bu tür isteklere artık olumsuz yanıt vereceğim.

Yedikule Hayvan Barinagi
Gonullu Yoneticisi
Mimar Meral Olcay

10.07.2006

Mayıs'a, artık yürümeye başlayan bir diğer felçli köpeğimiz Dost'un arabasını verdik. Barınağın içinde zevkle turlamaya başladı.

16.07.2006