BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
03 ARALIK 2007 / 16:02

Gece'nin hikayesi

24 eylül pazar günü saat 15.30 gibi barınaga geldim görevli çocuklar "abla gece 03 de kadınlar köpek getirdi zor uyandık uykumuzdan gece 03 dede köpek getirilir mi senin bilgin olduğunu söylediler" dediler .

Şaşırdım haberim yok dedim ama "mutlaka beni tanıyan birisidir ve mutlaka bugün arar" dedim, hiç kimse aramadı.

Pazartesi oldu hala haber yok internete girdim acaba mesaj falan var mı diye mesajlarımdada bir şey yok. Sadece bir mail dikkatimi çekti. istanbulda, gece 01 gibi yolda yaralı köpek bulmuşlar ne yapacaklarını bilememişler. Bir kliniğe götürmüşler. Zımbayla 3 dikiş atılmış. Çok para istemişler vb ama sonunda mesajın köpeğe ne olduguyla ilgili bir bilgi yoktu. Saatler uyuyor gece 01 de götürüyorlar 3 dikiş atılıyor sonra aynı tarihte 03 de yedikuleye iki bayan bir yaralı köpek bırakıyor. Hislerim bunun o köpek olduğunu söylüyordu ama hala acaba diyordum. çünkü mesajı yazan kişinin beni tanımaması ve haber vermemesi mümkün değil diye düşünüyordum ki..

27 eylül çarşamba günü bir mail gördüm gene bana değil gruplara ve mail aynen şöyle.

24 Eylül cumartesi saat: 23.30 civarında bulunduğumuz yerden (Alibeyköy) eve gitmek üzereyken yolda önce poşete benzettiğimiz sonra yanına yaklaştıkça bir canlıya benzettiğimiz derken ani bir frenli durup baktığımızda bir köpeğin yerde acı içinde kıvrandığını gördük. Yol ortasında arabayı bırakıp köpeğin yanına koştuk yol kenarındaki bir adam köpeğe sizden önce giden bir araç çarptı dedi gördüğümüz manzara kötüydü dayanamadık yağmur çamur içerisinde ıslanmış canı yanan köpeği üzerimdeki sweti çıkararak üzerini kapayıp hızla yerden aldım arabaya koydum. Saat 24 olmuştu o saatte tanıdık birilerini arayıp 24 saat açık olan klinklere internetten bakmasını söyledik bir yandan hızla bildiğimiz kliniklere doğru Taksim Cihangire gittik maalesef baktığımız 4 klinikte kapalıydı, O saatte kimi arayabilirdik? tabiki kimseyi arayamazdık birkez olsun rahatsızlık vermeden bu işi halledip hayvanı azabından kurtarmak istiyorduk telefon çaldı internetten açık olan yerin adresi bildirildi. Ama mesafe uzaktı, ..... hayvan hastanesiydi.Telefon edip açık mısınız? acil durum derken oradaki hekim hayvan sahibimisiniz eğer sahibiyseniz gelin,çünkü sokaktan gelen hayvanı burada bırakıp gitmenizi istemiyorum dedi .Sonuç olarak hayvanı herdurumda alıcaz yeter ki ilgilenin dedik. mesafe hala uzaktı. Dayanamadık ve geç saatte çaresizlik içinde .... Hanımı aradık, o da bizi yönlendirdi ama malum saat 1 i geçmişti.

Yapacak birşey kalmadı hızla levente ilerlemeye başladık saat 2 ye geliyordu yeri bulduğumuzda... acil girişinden hemen küçük köpeciği içeri aldık... Korkudan olsa gerek bütün bağırması ki, kırığı çıkığı yok, bir kaç santimlik açık yara ve bir diş kırığı dışında ufak tefek sıyrıklar vardıVeteriner Hekim sadece pansuman yapıp makine ile 3 dikiş attı çok mutlu olduk. Borcumuzu sorduğumuzda ise şaşkınlığımızı gideremedik, bayağı tuzlu bir rakkamdı, bu bir sokak hayvanı bunlar için gönüllüyüz şu kadar uzaklıktan geliyoruz şöyle böyle dedik ama maalesef ödedik. Bobiş için can saolsun ama, Hekimlerin duyarsızlığı acımasızlığı ve bizim gibi ödeme gücü olmayan insanların çaresizliği ne olacaktı?

Daha bitmedi bu hayvanı orada bırakıp sabah alma şansımız yoktu. Yine yola koyulduk bukez yedikuleye doğru yöneldik saat sabahın 3 ü olmuştu. Büyük tesadüf eseri yedikule hayvan barınağını bulduk. Allahtan bizim arabamız var, taxi ile olsaydı herhalde servet öderdik. Neyse sabahın o saatinde epey kapıda bekledik sonra bakıcı uyandı.Yalan söyleyerek köpeği almasını sağladık yalanımız ise barınak sorumlusu meral hanımı aradık onun izni ile getirdik demekti yoksa evde 4 kedi ve birde köpekle kalıp sabah erkenden köpeğe yer bulup işe gitmemiz gerekiyordu.

Sonra düşündük barınaklar olsun dedik,sonra bir daha düşündük olmasın dedik,(Yinede yedikule barınağı iyiki varmış) Enbüyük düşüncemizde merhametli ve hayvansever hekimler olsun idi. Ama maalesef..... İstanbulda bu gibi durumlarda ne yapmalı? Hiç birşey yapamazsınız mesafelerin uzaklığını bırakın ortada bir tane yardımcı olabilecek hekim yok barınaklar olsun ama, Adanadaki gibi olursa olsun.Brınaklar olmasın İstanbuldakiler gibi olursa.... Yokmu bir çözüm yolu?Bütün yollar kötü hekimlerin acımasız ellerine mi çıkacak yada bokun pisliğin içinde ki barınakların hücrelerine mi?İstanbulda ki en düzgün barınak sanırım Yedikule ama ya diğerleri.....gecenin 23.30 undan sabahın 4 üne kadar ancak bukadarını yapabildik. Allah bizlerin, bu yolda savaşan herkezin yardımıcısı olsun Veteriner Hekimlere de bir parça merhamet versin.Bizler olmasak aslında hekimlerde olmazlar. Bizim onlara olduğu kadar onlarında bizlere ihtyiyacı var.

Benim cevabımsa şöyle oldu

Arkadaslar ozellikle siz .... hn
maalesef istanbulda hayvanseverlerin karsisina bu tur durumlar cikiyor bu tur durumlarda gorev yapmasi gereken derneklerdir bir fatih belediyesi yedikule hayvanbarinagi degildir. Barinagimizda 2000 kopek var ve dernek degil sadece fatih ilcesine hizmet amacli kurulmustur. Siz gecenin 03.unde kopegi getiriyorsunuz ve tatli yalan soyliyerek cocuklar aliyorlar fakat ne yazikki ertesi gun ve bugun bu maili gorene dek sizlerden hic kimse ne oldu ne yaptiniz diye aramadi.


Ticari amacli klinige tuzlu bir para odediniz 2000 kopegin oldugu barinaga biraktiniz ve hic arayip sormadiniz. Bu dogru bir hareket mi ? bence yalnis. Bu maili gruplara yazmadan once beni arayip en azindan biz boyle bir sey yaptik kusura bakmayin zor durumdaydik simdi bu kopecik size yuk olmasin nasil yardimci olabiliriz diye aramaniz gerekirdi..
Yazacak baska bir sey bulamiyorum cunki uzgunum ve kirginim.... Hayvansever olarak bir barinak var ve gonullu hizmet veriyor diye yuklenmemek gerekir zor durumda kalan gene barinak oluyor ..


Herkese duyurum lutfen dernekleri calisir hale getirin ve bu tur barinaklara yani ilce belediyesi barinaklarina yuk olmayin.

Son olarak köpeğin ismini GECE koydum gayet iyi bol bol yemek yiyor yemegini paylaşmak istemiyor..

Umarım son terk edilen köpek olur lütfen artık hayvanseverler olarak birbirimize yük olmayalım bir barınak iyi ve gönüllü hizmet veriyor diye yüklenmeyelim.

19.09.2006

Gece kocaman oldu. Çok sağlıklı. Onu arayıp soran yok ama o yuva bekliyor.