BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
03 ARALIK 2007 / 15:56

Eylül'ün hikayesi

19 eylül salı öğlen saatleri bir yaşlı kadın bir genç kadın ve 10 yaşlarında bir çocuk kucaklarında saf kan pekinez köpek le geldiler barınaga.Biz bunu bulduk mezarlıkta bakamıyoruz size getirdik dediler ama çok sıkı sarılmışlardı köpeciğe kendi köpekleri olma ihtimali çok yüksekti.

Yerimiz yok 2000 köpek var alamayız dedim itiraz etmediler gittiler.Yaklaşık yarım saat sonra çocuklar bizim barınağın önünde serbest dolaşan köpeklerimizin çok havladığını görüyorlar ve bir şey anlatmak istediklerini anlıyorlar kapıya çıkıyorlar bir de ne görsünler barınagın önunde park etmiş arabamın üstünde resimde gördüğünüz şekilde sepetiyle bırakılmış ve kaçılmış şok oldum üstelik çoluk çocuk sahibi annelik duygusunu tatmış insanların böyle bir vicdansızlığı yapabilecekleri aklıma gelmemişti.Hemen odama aldım sepetiyle..

O gün patisinde bir tuhaflık oldugu üstüne basamadıgını fark ettim ama yarın klinige gönderirim diye düşündüm. Önce şokta oldugu için terk edildiğinden dolayı onu sevgiyle hayata döndürmek gerekiyordu o nedenle sürekli ilgi ve sevgi gösterdik enjektörle besledik ..

Bugun yani 20 eylül çarşamba kliniğe gönderdim patisi için vet hekim murat bey hemen tel açtı ve ismini eylül koydugum köpeciğin hazin hikayesini öğrendik.
Bu kadınlar bizden önce kliniğe murat beylere köpeği götürmüşler murat bey röntgen çekmek gerekiyor yani masraf etmeniz lazım deyince biz masraf yapamayız bir barınaga atar gideriz demiş çıkmışlar.

Yapılan tetkikten sonra vet arkadaşımız murat bey eylülün kol patisinin felç oldugunu düzelme ihtimali bulunmadıgını sürtünmeden dolayı ilerde yaralar oluşabileceginden kolunun kesilmesi gerektigini söyledi ..

Çok üzüldüm ama önce hayvanın psikolojisini düzeltelim hayata döndürelim sonra kolu düşünürüz dedim ve eylül şu an barınakta ..anjiocat takıldı serumla ve yogun bakım besiniyle enjektörle besliyoruz çünki yemek yemiyor bakalım onu hayata döndürmek için başarılı olabilecekmiyiz..Morali düzelsin diye gelen ziyaretçilerin elinde kucak kucak dolaşıyor 1. asistanım havuç 2. asistanım lili eylüle moral vermeye çalışıyor ..
Havuç oğlum eylülün felç olan patisini yalıyor sanki anladı orada bir anormallik oldugunu belki iyileşir diye sanırım aklınca tedavi etmeye çalışıyor .

Bir an aklıma yapay zeka filmi geldi kısaca hatırlatayım konusunu..
Bir aile çocukları olmuyor çocuk robot satın alıyorlar ona sevgi veriyorlar çocuk robot o sevgi ve ilgiye alışıyor sonra ailenin annesi hamile kalmayı başarıp çocukları olunca iş değişiyor..

Artık robot çocukla işleri bitti kendi çocuklarına sevgi verecek ve alacaklar robot çocugu uzak bir yere bir hurdaliğa atıyorlar robot çocuk artık sevgiyi ögrenmiş hissetmeye başlamış anne dediği insanın onu neden hurdalığa terk ettiğini anlayamıyor günlerce ANNE ANNE diye ağlaya ağlaya annesini arıyor .

işte o filmdeki gibi insanların işleri bitince artık sıkılınca yaşlanınca sakatlanınca hastalanınca terk ettiği zavallı köpeciklerin hurdalıgıda barınak oluyor ama ilgi alaka ve sevgiyle bu terk edilmiş köpecikleri hayata döndürmek mümkün bu sizler gibi duyarlı hayvanseverler sayesinde olacak lütfen barınakları ziyaret edin onların sevgiye dogal olarak sizlere sizin ellerinize çok ihtiyaçları var bir başlarını okşamanız bile yeterli onlar için..

Eylülün kolu ne sebepten felç oldu darbe şiddet mi uygulandı sebebini bilmiyorum ama sakat kalacak diye bir hayvan terk edilirmi herkesin başına gelebilir yarın öbür gün bir trafik kazasında insanın başına ne gelecğini kim bilebilir ..

Köpeklerin 10 ricasındaki 9. ve 10. madde eylülü terk eden sahiplerine çok uygun ..
"Her zor anımda yanımda ol,"benim içim kaldırmaz " veya"ben görmeden olsun"deme ,çünki benim için her şey seninle birlikte daha kolay .Ve gerekirse Senin için ölürüm.
Yaşlandığımda benimle ilgilen ,bir gün sen de yaşlanacaksın.
Umarım sahipleri bu hikayeyi okur ve vicdan azabı çeker..

19.09.2006

eylül kızımız hayata döndü sepetinde arkadaşlarıyla mutlu mesut yaşıyor