BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
04 ARALIK 2007 / 12:01

Fatih Belediyesi, 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü Etkinliği - 2007

4 Ekim Dünya Hayvan Haklari Günü etkinliğini bu sene çok farklı bir tarzda gerçeklestirdik. Fatih Belediyesi Topkapı Sosyal Tesisleri'nde, surların arasında yemyeşil bir mekanda sabah 11:00 gibi etkinliğimiz başladı. Eski mekan, yeni kuşak, sorumlu yerel yönetim, gönüllü sivil toplum kuruluşu'un mutlu bir Türkiye yaşatacağının küçük bir örneğini bugün yaşadık. Tarihi surlar altında mutlu çocuklar, korunan köpekler ve ilgili bir belediye ve sivil sorumluluk vardı.

Sayın Belediye Başkanımız Mustafa Demir'in günün anlam ve önemini belirten konuşmasından sonra, sahaya Akut Arama Köpeği FANTA ve Akut gönüllüsü Zeynep Hekimoğlu çıktı. Afet zamanında, enkaz altında kalan afetzedeyi nasil bulduğunu Fanta bize uygulamalı olarak gösterdi. Çocuklar tarafından bol bol alkış aldı. Fanta'nın gösterisi bittikten sonra, Yedikule'nin maskotları Sedef, Havuc, Çico, Lusi top peşinde koşarak Fanta'nın hareketlerini taklit etmeye başladılar.. Yaklaşık 100 kişilik ögrenci grubuyla köpekler çok güzel kaynaştı.

O an şöyle düşündük bizim Yedikule'nin maskotları ve diğer sakinleri de eğitim alabilir ve bir zamanlar kendilerini terk eden insanların bile, doğal afetlerde hayatını kurtarma yolunda çalışabilirler. Gene karşılıksız sevgi ve hizmet var...
Akut ve Fatih Belediyesi uyumluluğunun gelecekteki işbirliğine dönük ilk adımları da 4 Ekim günü atıldı.

Geleceğin büyükleri çocuklar, köpeklerin insanlarin en iyi dostu olduğunu bir kez daha hissettiler.Ve Akut ile yapacağımız işbirliğinin ilk adımları en kısa zamanda atılacak. Kendilerini terk eden insanları doğal afetlerde kurtarmak için, barınağımızda ki yeterlilik gösterebilecek köpeklerimiz, arama kurtarma eğitimi alması için ilk adımlara başlayacak.....

Bu buluşmayı organize etmemize destek veren Sayın Fatih Belediye Başkanımız Mustafa Demir'e, Başkan Yardımcımız Hasan Suver'e, kurum görevlilerimize, desteklerinden ötürü Akut Başkanı Nasuh Mahruki ye, Köpekli arama grubu köpek eğitmeni Zeynep Hekimoğlu'na sonsuz teşekkürler.

Aynı gün, ilerleyen saatlerde ilk ögretim okulları, okulda başlattıkları kampanya sonucunda topladıklari ihtiyaç malzemeleriyle barınağımızı ziyarete geldiler: Barınakla ilgili bilgiler aldılar ve yavrularımızı severek iletişim kurdular.

BASINDAN