BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
06 EKİM 2010 / 01:35

"Bu Dünya Hepimizin" panelin'den

Bu Dünya Hepimizin sloganı ile Fatih Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen İnsan,Hayvan ve Çevre konulu panelimiz 4 Ekim Pazartesi günü yapıldı.
Panelistler Sağlık İşleri Müdürümüz Veteriner Hekim Sn Aydın Ağzıkuru Başkanlığında sıra ile ihtisas dallarında  önemli bilgiler verdiler.

-Prof Dr. Tamer DODURKA - İ.Ü. Veteriner Fakültesi Dâhiliye ABD Öğretim Üyesi

—Hayvan refahı; hayvan “köpek-kedi” psikolojisi

 2-Av. Hülya Yalçın-İstanbul Barosu Hay. Hakları Kom. Başkan

—Kapalı alanlardaki hayvanlar, hakları, bunlardan kaynaklanan şikâyetlerin giderilmesinde hukuk

 3-Vet. Hekim Gökhan GÜMÜŞ -İstanbul İl Çevre ve Orman Müdürlüğü

—Açık alanlardaki –sokak- hayvanlar ve mevzuat

 4-Vet. Hekim Dr. Muhsin ÖZTÜRK-İst. Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü

—Belediyelerin yetki görev ve sorumlulukları; kapalı alanlarda “evlerde” beslenen hayvanlar ve sorunlar.
Katılımcı sayısının çok fazla olmadığı panel konusu ve önemi itibari ile çok faydalı ve keyifli geçti.Gelemeyenler bence çok şey kaçırdı :)
Prof Tamer Dodurka nın hayvan ve insan birlikteligini ilk çağlardan itibaren ki gelişimini  görüntüler eşliğinde çok güzel anlattı.
Av Hülya Yalçın   sahipli hayvanların apartman şikayeti söz konusu olduğunda nasıl bir yol izlemeleri konusunda bilgi verdi.
Vet Hek Muhsin  Öztürk hayvan şikayetlerinde belediyelerin görev alanlarının ,sokak hayvanı rehabilite etmek   olduğu bina içinde ki şikayetlerde karşılaşılan uygulama zorluğu konusunda bilgi verdi.
Vet Hek Gökhan Gümüş İstanbul İl Çevre Orman Müdürlüğü olarak gerek petshop denetimi,gerek ormanlık alanlardaki sorunlar ,rehabilitasyon merkezleri denetlenmesi vb konusunda bilgi verdi.
Ardından çay ve ikram ve sohbet bir 4 ekim Dünya Hayvan hakları günü bu şekilde kutlama olmadan (çünki henüz hayvanlarımızın hakları tam olarak tanınmıyor bu nedenle buruk kutlama)geçti gitti.
Umarım 2011 de ki 4 ekim i çok farklı şekilde kutlarız.2011 Hayvanlarımıza  şiddet ve tecavüzün suç sayıldığı,ağır cezaların verildiği bir yıl olur.