BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
02 ARALIK 2007 / 18:04

BeslenmeKöpeğiniz sağlıklı besleniyor mu ? Evde köpek muayenesi

Beslenmeyi Anlamak


Doğru miktarlarda verilen doğru yiyecek, köpeğinizin sağlığı için gerekli olan besin değerlerinin (protein, yağ, vitamin ve mineraller vs.) dengeli bir biçimde alınmasını sağlayacaktır. Köpeğinizin aldığı uygun miktarlardaki besin maddeleri ile diş ve kemik yapısının güçlü ve sağlıklı olarak gelişmesi, tüy ve derinin sağlıklı olması ve buna bağlı olarak da parlak görünmesi sağlanabilir. Tüm organ, kas ve ayrıca bazı hormon ve enzimlerin yapısına katılan proteinin ise köpeğiniz tarafından gerekli miktarlarda alınması hayati önem taşır. Köpeğinizin bu besin değerlerine duyduğu ihtiyaç, yaşam biçimi ve evresine göre değişir. Bu kriterlere göre gerekli beslenme programının bilinmesi ve uygulanmasının sağlık açısından önemi, Temmuz 1996'da Avrupa Veteriner Hekimler Birliği'nin, evde beslenen her dört köpekten birinde, fiziksel görünüm ve sağlığı olumsuz yönde etkileyen fazla kilo problemi olduğunu bildirmesiyle daha da netlik kazanmıştır.

Farklı ırk ve büyüklüklerdeki köpeklerin farklı ihtiyaçları vardır. Örneğin, büyük ırk köpeklerde, eklem bozuklukları sık görülür. Bu nedenle besin yoluyla eklemleri güçlendirici bazı mineraller almaları gerekmektedir.

Köpeğinizin içinde bulunduğu yaşam evresinin de beslenmesi üzerinde önemli etkisi vardır.
Bir gıdanın yüksek miktarda protein ve yağ içermesi o gıdanın daha kaliteli olduğu anlamına gelmez. Asıl önemli olan, besin kaynaklarının kalitesi ve besin maddelerinin doğru oranlarda verilmesidir.

Yaşın Önemi

Köpekler, yaşamlarının çeşitli evrelerinde, değişen fizyolojilerine bağlı olarak farklı miktar ve nitelikte besinlere ihtiyaç duyarlar.

Yavru Köpekler

Yavru köpekler, 6 haftalık olana kadar anne sütüyle beslenmelidirler. Bağışıklık sistemlerinin gelişmesi ve özellikle hassas oldukları bu dönemde vitamin ve mineral ihtiyaçlarının karşılanabilmesi açısından anne sütü büyük önem taşır. 6 haftanın sonunda eğer yavru köpek, anne sütü içmeye devam etmek isterse buna bir süre daha izin verilebilir; ancak anneden bağımsız beslenmeye alışabilmesi için yavrunun önüne bir miktar kuru mama (ilk iki hafta ılık su ile ıslatılarak) veya yaş yavru köpek maması konulmalıdır. Yaklaşık iki hafta içinde yavru köpeğiniz, anne sütü içmeyi tamamen bırakarak kendi başına beslenmeye hazır olacaktır.

Yetişkin Köpekler

1 Yaş ve üzerindeki köpekler "yetişkin" olarak adlandırılır ve artık verilmesi gereken mama miktarı, köpeğinizin büyüklüğüne, kilosuna, ırkına ve hareketli olup olmamasına göre değişir. Örneğin; hareketli köpekler ihtiyaçları olan fazla enerjinin karşılanabilmesi amacıyla yüksek enerjili mamalardan, az hareket eden köpekler ise normal kilolarını koruyabilmek için düşük enerjili mamalardan yemelidirler. Bunun yanında küçük ırk köpekler, büyük ırklara oranla daha fazla ısı kaybettiklerinden büyük köpeklere kıyasla daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar

Gebe ve Yavrulu Köpekler

Köpekler için, gebelik döneminde beslenme hayati önem taşımaktadır. Bu dönemde, yavru oluşumu ve gelişimine bağlı olarak, verilmesi gereken besinin miktarı ve içeriği artar. Yavruların oluşabilmesi için anne, kendi vücudundan enerji ve mineral harcayacaktır. Bu nedenle hamile köpekler, diğer köpeklere oranla daha fazla miktarda mamaya veya yavru maması gibi yüksek enerjili besinlere ihtiyaç duyarlar.

Doğumdan sonra ise anne köpeklerin, kendilerinden başka yavrularını da beslemeleri gerektiği için, günlük yemeleri gereken mama miktarının ortalama 3 katı kadar besine ihtiyaçları vardır.

Kısırlaştırılmış Köpekler

Kısırlaştırılmış köpeklerin öğünlerinin dikkatli bir şekilde ayarlanması gerekmektedir; çünkü bu tip köpekler eğer hareketli yapıda değiller ise kilo almaya eğilimlidirler.

Yaşlı Köpekler

Köpekler, ortalama 7 yaşından sonra "yaşlı" olarak nitelendirilirler. Bu yaştan sora artık görme ve duymada zayıflamalar, ağız ve diş problemlerinden kaynaklanan kötü kokulu nefes, deri ve tüy örtüsünün görünümünde değişiklikler gibi yaşlılık belirtileri görülmeye başlar. Bu tip belirtilerin en aza indirgenebilmesi için köpeğinizin hayat boyu dikkatli beslenmesi ve özellikle bu dönemde yiyeceklerinin protein, yağ ve mineral içeriklerinin dikkatli ayarlanması gerekmektedir.

Köpeğinize, yaşam evrelerine göre verilmesi gereken mama miktarlarını öğrenmek için bir uzmana başvurunuz.
Bunları Biliyor musunuz...?

  • Köpeklerin etobur oldukları ve sürekli et yemeleri gerektiği doğru bir bilgi değildir. Her ne kadar köpeklerin bilimsel olarak etobur oldukları kabul edilse de, sindirim sistemleri hem et hem de otoburlarınki gibi çalışır ve yalnız et ile beslenen köpeklerde böbrek bozuklukluklarına yakalanma riski fazladır.

  • Çiğ et parazit içerebilir ve pişmiş et de yüksek mitarda yağ dengesiz besin maddeleri içerebilir.

  • Çiğ yumurtanın sık tüketimi, köpeklerde biotin adı verilen vitaminin kullanımını engelleyerek; tüy dökülmesi, deri bozuklukları ve büyümede gecikme gibi problemlere neden olur.

  • Süt köpeğiniz için gerekli tüm besin maddelerini içermediği ve suya alternatif olmadığı için sürekli kullanımdan kaçınılmalıdır. Ayrıca sütteki laktozu (süt şekeri) parçalayan laktaz enzimi kimi köpeklerde bulunmadığından, bu tip köpeklerde süt bazı sindirim bozukluklarına yol açabilmektedir.

  • Tavuk ve tavşan kemiği gibi küçük ve yumuşak kemikler, köpeklerin ağızına veya boğazına takılabileceği ya da saplanabileceği için, bu tip kemiklerin kesinlikle yiyecek olarak verilmemesi gerekmektedir.

  • Son olarak katı yiyecekler yeterli miktarda su içermediklerinden; köpeklerin sıvı kaybını karşılayabilmeleri için su kabında her zaman temiz su bulundurulmalıdır.


Köpeğiniz sağlıklı besleniyor mu ? Evde köpek muayenesi

Kaynak: Patilerim