BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY

Bir Gönüllü Annenin günlüğü

02 ARALIK 2007 / 12:30

Pazar aksam: Üfff yaaa, çok zor ayrıldım. Havuççum benim, peşimden ayrılmadı bütün gün. Ama Nevin ablasını görünce de beni unutuyo valla... Kirçil bugün çoook tatliydi. Bisküvileri nasil da yedi. Meral birlikte fotografımızı çekti. Askerlik arkadaşı gibi poz verdik. Kolum omzunda. Onun patisi benim elimde. Çok komikti ya.

Pazartesi: Para bulmam lazım. Napsam acaba? Geçen hafta zaten ayağı kırılan köpiş için sirketteki masaları dolaşıp para çıkın millet yaa söylendim durdum. Allahtan bizimkiler hayvan seviyo. Herkes çıkarıp bişeyler verdi. Beko'yu bi daha arasam mı acaba? Çamaşır makinesi işini bayramdan sonraya bıraktık ama o is tamam halledicez demislerdi. Öyle zırt pırt da aranmaz ki... Ama çok merak ediyorum yaa. Ne zaman teslim ederler ki? Acaba makine iyi mi? Ikinci el mi? Yoksa yeni mi? Ayyy, umarım yenidir. Neyse Çiğdem halleder bi şekilde. Uff saat 4 olmus. Yemeklerini yemişlerdir şimdi. Hava da iyi neyse.. Ama soğuycak kar geliyo dediler. Ufaklara elbise lazım. Daha tüyleri tam uzamadı. Üşürler simdi. Örsem mi? Hiç de bilmem ki.. Sükriye'ye söyliyim de bari artık yünlerden, kumaşlardan biseyler yapsın.

Salı: Meral aradı. 20 tane elbise gelmiş. İyi haber. Ama yaş mama bitmiş. Hesapta da fazla para yok, hasta bebeklere mama lazımmış. Meral'e 30 milyon gönderdim. Fazla param da kalmadı. Kredi kartını ödedikten sonra ay sonunu zor getiricem galiba. Aman napiyim kredi kartından harcarım. Bebişlere mama alalım da...

Çarsamba: Haftasonu kar var diyolar. Sirkettekilere mail attim, evde eski şilte, hırka, fazla kumaş falan var mı diye. Sağolsun bikaç kişi cevap verdi. Hülya'nın ablasının tekstil firması kumaş kırpıkları verecek. Hiç yoktan iyidir. Derya da battaniye getirdi. En azından altlarına sereriz de sıcak olurlar. Bi Meral'i ariyim da nelere ihtiyaci var bi soriyim. Haftasonu Championsa'ya uğrar alırım. Marka ürünler çok pahalı, orada ucuzları var.

Persembe: Ayy Çigdem'i arasam mi acaba? Makineyi haftasonundan önce getirseler bari. Liste yaptim. 4 kiloluk çamasir suyu, 3 tane tasir miyim? Tasirim. 5 kiloluk pirinç, 5 paket makarna, 6'lik sütlerden 2 paket, bisküvi 5'lik paketlerden 3 tane, ayy iyice agirlasiyo, çalisanlara da biseyler götürmek lazim, kola aliyim, 2,5 litreliklerden 2 tane tasisam, kaç kilo etti ya bunlar? Meral Lilly ve Havuç'la fotografimi göndermis. Kirçil yok ama.

Cuma: Heyooo. Dün aksam saat 5'te Beko çamaşır makinesini göndermiş. Helal olsun be adamlara. Koca makineyi hibe ettiler. Hadi bakalım, listeye deterjanla kireç çözücü de eklendi. Aman yaaa, battal boy çöp poşetini unutmuşum. Bugün bir iki arkadaş da eski kazak ve hırka getirdiler. Sirketteki birkaç kişi de gazete lazım olur mu diye sordu. Olmaz olur mu? Devamlı hem de. Şimdi onlar da gazeteleri evlerinde biriktirip haftada bir şirkete getirecekler. Burdan götürürüm. Mail atmam iyi oldu. Herkes nerde bu barınak, biz de gidelim falan demeye başladı.

Cumartesi: Kollarım koptu. Ama listedekilerin hepsini aldım. Allahtan kredi kartina 4 taksit var. Unutmıyim de ay başında kuzenimden istiyim bağış yapsın. Sigarayı bırakmış. İyi işte, sigara parasınıi barınağa bağışla dedim, olur dedi. Saatleri sayıyorum valla. Yarın olsa da erkenden barınağa kaçsam... Haftada bir gün yetmiyo ama napalım, çalismazsak köpişlere nasıl yardım edicez?

Pazar: Beni barınağa götüren taksici, 45 dakikadır burdan ayrılamıyo:) Burayı bilmiyomuş. Geçen gün bi müşterisi terrier arıyomuş, buraya getireyim burdan bi hayvan sahiplensin daha iyi dedi. Kendisi de yeri olsa alacak ama yokmuş. Ben de buraya gelip seversiniz dedim. Valla iyi olur dedi. Havuç hiç yüz vermiyo yaaa. Kırçıl'ı sevdim diye kıskandı. Hoppala noluyo yahu, Ponçik kucağıma atladı birden. İyi iyi, aramız düzeliyo galiba. Artık insanlara küs diil, anlaşıldı. Bugün 4 köpek sahiplendirdik. Çok iyi evlere gittiler. Darısı hepsinin başına:) Aksam çıkmadan Meral'le ortalıktaki köpekleri odalara yerleştirdik. Aksam kar yağarsa diye de ambarın kapısını açık bıraktık. Girip sığınırlar herhalde. Yerlere de gazeteleri serpiştirdik, ıslanmasınlar diye... Meral artık alışmış buradaki 4. kışımız bizim dedi. Ama benim ilk kışım. Merak ediyorum iste hepsini... Meral çalışanlara ve ziyaretçilere çay kahve yapabilmek için su sebili lazım dedi.

Pazartesi: Su sebili nerden bulunur yaaa? Ve hikaye sürüp gider....

Ayse Doğu

Bu köşeye yazılarınızı göndermek için meralolcay@mynet.com