BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
27 AĞUSTOS 2012 / 15:28

şikayet mercileri hakkında yeni bilgiler


YENİ BİR DEĞİŞİKLİĞE KADAR ŞİKAYET MERCİİLERİ

 

 

    Bilindiği üzere, bazı bakanlıklar yapısal olarak değiştirildi. Bakanlıkların yapıları değiştirilince, sorumlu oldukları alanlarda da değişiklikler yapıldı. Bunun akabinde de şikayet/talep başvuru merciileri değişti.

 

            Bu nedenle özellikle bizi ilgilendiren 5199 sayılı Kanunla ilgili aykırılıkların şikayeti ve takibi için eski ve yeni (değişen) bakanlıkların hangileri olduğunu ve yapılacak başvuru mercilerini kısaca belirtmek istiyorum:

 

            Eskiden var olan Çevre ve Orman Bakanlığı, iki ayrı bakanlığa ayrılmış;

            * Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile

            * Orman ve Su İşleri Bakanlığı olmuştur.

 

            Tarım Bakanlığı da, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak değiştirilmiştir.

 

            Eskiden mevcut olan Doğa Koruma Parklar Müdürlüğü ortadan kaldırılmıştır.

 

            İl Çevre Müdürlüğü olan Müdürlük de, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü olarakdeğiştirilmiş olup Müdürlük, Maslak’tan Balmumcu’ya taşınmıştır.

 

            Peki bu değişikliklerden sonra bizim için önem arz eden 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa aykırılıklarla ilgili şikayet ve taleplerimizi hangi merciilere ileteceğiz?

 

            Bakanlık; Çevre ve Orman Bakanlığı iken, taleplerimizi ve şikayetlerimizi, İl Çevre Müdürlüğü’ne iletiyorduk. Artık, şikayet ve taleplerimizi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Orman ve Su İşleri 1. Bölge Müdürlüğü’ne iletiyoruz.

 Tüm Türkiye genelinde ise bağlı bulunduğunuz İl Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü'ne ulaşmak için,  T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın 0312 207 50 00 numarasını arayarak bilgi alabilirsiniz.

            Orman ve Su İşleri 1. Bölge Müdürlüğü de halen Maslak’ta hizmet vermektedir.

 

            Eğer şikayetlerinizi, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne yaptıysanız, şikayet ve talepleriniz boşa gitmeyecektir. Endişelenmeyin. İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne yapılan şikayet ve talepler de yine Orman ve Su İşleri 1. Bölge Müdürlüğü’ne yönlendirilmektedir.

 

            Ayrıca, şikayet ya da talep bizzat İlçe Belediyesi’nin 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa ilişkin ihlali ile ilgili değilse, şikayet/taleplerin, İlçe Belediye Başkanlıklarına hitaben yapılması, daha yerinde olacak, gereksiz şişen devlet prosedürü bizim lehimize azaltacaktır.

 

            Tarım Bakanlığı da, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na dönüşmüş olup; 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca Pet Shoplara ilişkin ihlal ve yasaya aykırılıklariçin de İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmak yerinde olacaktır.

 

            Ortada gezen söylentiler, merciiler arasında yeniden düzenleme yapılacağı yönündedir. Lakin o güne kadar, şikayet ve taleplerimizi bu merciilere yapabileceğiz.

 

            Kaldı ki, şikayet ve taleplerin hala BİMER üzerinden yapılması, en doğrusudur.

 

            İstanbul Barosu
Hayvan Hakları Komisyonu 

Bşk. Yrd.

Av. Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu