BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
28 OCAK 2010 / 18:02

mağduru hayvan olan trafik kazası

denizMAĞDURU HAYVAN OLAN TRAFİK KAZALARI 

       Bugün, ülkemizde yaşanan çok acı bir konudan özellikle İstanbul’da mağduru hayvan olan  trafik kazalarından bahsetmek istiyorum.


       Ülkemizdeki trafik kazaları, her canlı açısından çok can yakıcı.


       Hele evladını trafik kazasında kaybetmiş bir anne, babanın yüreğindeki o tükenmez ateşin, kazaya kusuru ile sebep olanların yeterince ciddi ve ağır cezalandırılmamaları nedeniyle, sönmesi mümkün değil.


       Mağduru hayvan olan trafik kazalarının en başlıca sebeplerinden biri, diğer trafik kazaları ile aynı; Ara sokaklarda, caddelerde hızlı giden araçlar veya dikkatsiz sürücülerin sebebiyet verdiği kazalar..


       Diğer bir sebep; mahallinden kısırlaştırılmak üzere alınıp kısırlaştırıldıktan sonra mahalline bırakılmayarak bazı belediyeler tarafından maalesef ormanlara terk edin köpeklerin mağduru oldukları kazalar.


       Köpek, vahşi hayvan değildir, yüzyıllar önce doğasından koparılıp evcilleştirilmiştir. O nedenle, atıldıkları ormanlardan yola çıkarak insana ulaşmaya çalışırlar. Hele bir de o köpek, evden sokağa terk edilmişse, sahibinin arabasına benzeyen bir arabanın peşinden gitmesi, hiç şaşırtıcı olmaz. Otoyol kenarlarında tel örgüler de bulunmadığından, hayvanların bir araba altında kalmaları an meselesidir.


       Ne acı ki, çarpmanın etkisiyle ani şoka girip acı hissetmeden melek olan hayvanlar, acı çekmedikleri için teselli kaynağımız bile olabiliyorlar.


       Ya ölmeyip felç kalanlar…. 


       Yardım gelinceye kadar (ki o da yardım gelirse) yaşam mücadelesi veren, acı içinde kıvrananlar…


         İşte buna can dayanmıyor!


       Bir de, hayvan kazalarında, insanların maruz kaldıkları trafik kazalarından tamamen farklı meydana gelen kazaların var olduğunu üzülerek söylemek istiyorum.


       Ruhsal sağlığı ciddi anlamda bozuk, psikiyatrik açıdan kesinlikle teşhisi olan bazı kişilerin, hayvanı yolda görüp kasıtlı olarak hayvanın üzerine daha da hızlanarak araç sürerek sebebiyet verdikleri kazalar. Tahmin edeceğiniz üzerine bu kazalar her zaman ölümle sonuçlanıyor.


       Hep diyoruz, bir gün gerçek oluncaya kadar da demekten vazgeçmeyeceğiz;, bu tür kasıtlı olarak kazalara sebebiyet veren cani ruhlu kişilerin, ceza kanunu kapsamında cezalandırılmaları gerekiyor. Bu kişilerin, sosyal hayattan, derhal tecrit edilmeleri gerekiyor.


       5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca; “Bir hayvana çarpan ve ona zarar veren sürücü, onu en yakın veteriner hekim ya da tedavi ünitesine götürmek veya götürülmesini sağlamak zorundadır.” Bu bir kanuni mecburiyettir.


       Yolda, araç içinde giderken tanık olacağınız bir hayvanın uğradığı trafik kazasını, hemen 153 ‘ü arayarak bildirebilirsiniz.


       Belediye ve gönüllü destekli yürütülen bu uygulamada, 153’ü arayıp sadece; Hayvanın durumunu ve kazanın yapıldığı yeri bildirerek hayvan ambulansı çağırabilirsiniz.


       Peki bunun dışında ne yapabilirsiniz?


       Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler sonucunda 31 Ocak 2010 tarihinde Kadıköy Rıhtım Meydanında, en az 100 kişi bir araya gelerek canlı zincir oluşturulacak.  


       Etkinliği kim yapıyor hiç ilgilenmedim. Tek derdim; hayvanların yararına bir yerde bir şey yapılıyor olması. Ve kesinlikle desteklenmeli!! Herkes de benim gibi düşünmeli.  


       Birlikte olunmalı, diğer her şey bir kenara bırakılıp tek yürek, tek ses olunmalı, o bütün dilsiz, savunmasız canlar adına!!


       31 Ocak 2010 tarihinde, İstanbul, Kadıköy Rıhtım Meydanında, Saat: 13:00’da bir araya gelelim. Olabildiğince çok kişi olalım. 


       VE Otoyol'da ölen hayvan dostlarımız için, otoyol kenarlarına tel örgü çekilmesi, var olan tel örgülerin geçişlerinin kapatılması ve onarılması, şehir içinde bulunan bariyerlerin alt kısımlarının kapatılması için el ele tutuşarak bir tel örgü temsili yapalım.  


       Onların sesini biz duyuralım! Katılımın geçerli sayılması için de katılacak kişilerin bilgilerini eksiksiz olarak doldurmaları gerektiğini hatırlatayım.  


       Siz trafik kazasına sebep vermiyor olarak bir katkıda bulunduğunuzu düşünebilirsiniz. Ama yeterli değil. Onlar için gerçekten de çok güzel bir şey yapabilme imkanınız var.


       Onların hayatlarını, can ve beden bütünlüklerini koruma fırsatınız var. Bu fırsatı, elinizin tersi ile itmeyin! 


       Kazasız günler dilerim…                                                                           Av. DENİZ TAVŞANCIL KALAFATOĞLU

                                                                                        İSTANBUL BAROSU

                                                                            HAYVAN HAKLARI KOMİSYONU

                                                                                                BŞK. YRD.