BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
29 HAZİRAN 2010 / 19:50

kötü köpek yoktur kötü sahip vardır!

İç işleri, Tarım ve Çevre Bakanlıklarca ortaklaşa olarak yürürlüğe sokulan genelge gereği Pitbull cinsi köpeklerin bakılmasına ve beslenmesine yasak getirilmeye çalışılmaktadır. Ancak 15 Ekim 1978 tarihinde imzalanan hayvan hakları evrensel beyannamesinin 1. Maddesi gereğince “Bütün hayvanlar biyolojik denge kavramı içerisinde var olmak bakımından eşit haklara sahiptir”.

 Sorumsuz insanlar tarafından üretilen ve son derece hatalı olarak eğitim verilerek agresifleştirilerek gerek insan gerekse hayvan sağlığını tehdit eden bu cins için sadece ve sadece insanlar suçlanmalıdır. Bakıldıkları yerlerden alınarak barınaklara kapatılmaları ve hatta öldürülmeleri asla insani bir çözüm değildir. Çözüm kontrollü üretimden geçmektedir.

 Sahipli ve yasal hiçbir hayvan sadece bir türe mensup diye evinden alınamaz ve yaşamına son verilemez.

 Her canlının yaşam hakkı olduğunu kabul eden bir hayvansever olarak ve benim gibi düşünen çok sayıda hayvansever olduğunu bilerek bu kararı ne derece doğru ve uygulanabilir tartışılması gerekir.Gerekli insani düzenlemelerin en kısa zamanda yapılmasını umut ediyorum.
Barınağımızda dövüşten kurtarılan ve rehabilite ettiğimiz 30 adet pitbull bulunmaktadır.Sokağa salınan pitbulların kontrolu çok zor olup barınaklar da gerekli özel bölümler yapılmadan ani bir genelge  ile hemen toplama olayına girişilmesine sıcak bakılması  ,pek  iyi niyetli olarak görülmemelidir.
Tıpkı İstanbul Veteriner Fakültesi Değerli Hocamız Prof Tamer Dodurka nın" Bu  genelge  bir ırkın yok edilmesi için hazırlanmıştır ve bu insan haklarına da aykırıdır"sözü çok anlamlı.Baronun Hayvan Hakları komisyonu  başkanı ve üyelerinden  değerli Avukat arkadaşlarımızın bu konu ile ilgili itiraz çalışmalara başlamasını bekliyoruz.
Son söz olarak hiç canlının yaşama hakkını elinden alınamaz .
bebişşş pityasakkk