BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
25 EYLÜL 2018 / 01:07

Bir plaka mucizesi!

plakaBundan aylar önce, hayvan ambülansı ile barınağımıza  bir köpek gelmişti.
İki kalçası kırık  çok kötü durumda idi. Mavi küpeli bir köpek, yani bizim bölgemize ait değil üstelik.
Barınaklar kendi bölgelerinin köpeklerinden meshuldur halbuki.
Ama bir şekilde bizim bölgemize bırakılmış kabul ettik zor durumdaki hayvanı bizim bölgemizden değilsin sana bakamayız diyemezdik.Acil kliniğe yetiştirdik,röntgen çekildi bir kalçası ,Resim 260
 
tek parçalı  kırık diğer kalçasının ise  çok parçalı kırık olduğu anlaşıldı.
Klinik ten bize bu ameliyatın çok masraflı olacağını pim vb operasyonla düzelemeyeceğini bacağının birini kesmemek için (diğer bacağa pim takılacaktı çünki) plaka takılması gerektiğini  söylendi.Hiç düşünmeden yapılsın ameliyatı dedik.
Yedikule Darülacezesine düşen her köpek mutlaka tedavisi yapılır borç harç da olsa bu yapılacaktır.
 PLAKA ismini koydum , hemen ameliyata alındı. Kalçaya kocaman bir plaka konuldu diğer kalçaya da pim takıldı .
 PLAKA idrarını bile yapamıyordu, sonda ile idrar yapması sağlandı.Bu kadar ağır bir ameliyat geçirdiği için daha iyi bakılsın diye 1 ayı geçkin süre klinikte pansiyonda kaldı. 1.5ay sonra taburcu oldu artık çişini yapabiliyordu, ancak bunca operasyondan sonra çok zayıf kaldı. PLAKA önce 2-3 yavru ile ön bahçedeki bölüme alındı fakat yaşadığı sıkıntıların da etkisiyle agresif davrandı özellikle yemek esnasında yavrulara dövmeye başladı .O zaman,kulubeye alındı. Günde 5 kez beslendi,kuru mama,konserve,et.. ne varsa:)
Plakanın iskelet halindeki fotoları nette dolaştı yargısız infazlar yapıldı hiç sorulmadı neden bu köpek bu kadar zayıf diye .
Yedikule ailesi olarak her bir köpek bizim için çok değerlidir, o nedenle bu haksız eleştiriler bizim çalışmamızı etkileyemez  sadece biraz moral bozar o kadar.Yedikule barınağın da  asla pes etmek yoktur  ,sabırla ve sessizce  yola devam felsefi vardır. 
Aradan geçen zaman içerisinde PLAKA 2. kez ameliyat oldu ve kalçasındaki plakalar çıkarıldı.
Plakanın ilk fotoğrafı iskelet haldeki 1. ameliyat sonrası halidir , ikinci fotoğraf ise 2. ameliyatını olduktan 1 hafta sonraki halidir.
PLAKA, özel bakım ve özel gıdalar ile beslendi ve sonuç ortada.
Bu Yedikule ailesinin  gönüllülerinin çabalarının emeklerinin farkıdır.
 Boynu bebekken çelik telle sıkılmış ve incecik kalmış çelik köpeğimizin,dili kangren olmuş köpeğimizin ilk ve son halindeki fotograflarda olduğu gibi PLAKA nın da ilk ve son halinde ki farkı açık ve net görebiliyorsunuz.
Tavsiyem ne olursa olsun herhangi bir barınağı gezerken ,çektiğiniz gerçekden kötü görünümde  olan hayvanların fotoğraflarını yayınlamadan ve yorumlar yapmadan önce o hayvanlar  hakkında detaylı bilgi alın ve o bilgilerle yayınlayın ki gönüllülerin gönlünü gereksiz yere kırmayın .