Tolga Öztorun

Dünyalılar Belgeseli Mutlaka izlenmeli

Dünyalılar Belgeseli Mutlaka izlenmeli

earthlings.jpgBugün size Amerikalı sinemacı Shaun Monson’un hazırladığı Earthlings “Dünyalılar” belgesinden bahsetmek istiyorum. Bu yapıt 2005 yılından bu yana gösterimde ve bir çok ödül almış.

Birlikte hayvan hakları konusunda omuz omuza mücadele ettiğim bir çok arkadaşım bu belgeselden hep bahsetti. Başıma gelecekleri bildiğim için hep kaçtım , izlemedim. Ancak izledikten sonra bir tek cümle söyleyebilirim.

Tüm Dünya bu belgeseli izlemeli hatta izlemek istemeyen koltuğa bağlanmalı zorla izletilmelir.

Belgesel gizli ve açık kamera sistemi ile çekilmiş 95 dakikalık bir baş yapıt. Biz insanoğlunun Dünya üzerinde başka hiç bir canlının bir başka türe yapmayacağı gerçekleri gösteriyor. Türcülük budur dedirtiyor insana. Zaman zaman tansiyonum yükseldi, kalp atışlarım hızlandı. İnsanlığımdan utandım, doğacak çocuklarıma ne diyeceğimi bile düşündüm. Benim yaşadığım en değişik deneyimlerden biriydi.

Tüm Dünya üzerinden toplanan görüntülerde olmazsa olmaz Türkiye’de var. Aleni itlaf görüntüleri ile başlıyor Türkiye görüntüleri. Uzaktan iğne ile atılan veya etin içine karıştılarak konan zehir bir kaç dakika sonra iç organları parçalamaya ve acılar içinde kıvrandırmaya başlıyor. Çöp kamyonunun presinde bir kaç sene önceki ezilen köpek görüntüsü ile sona eriyor canım Türkiyemin görüntüleri. Ancak emin olabilirsiniz ki biz bu 95 dakikalık belgeselin iki katını kendi ülkemizden görüntüler ile çekebiliriz. Belgeselin bir yerinde EMPATI yi öğrenmek zorundayız diyor. Saatlerce kulağımda çınladı.

Derseniz ki Dünya’da olay çok mu farklı ? Elbetteki hayır. Eziyet yeryüzünün her yerinde…

Hunharca derisi hala yaşarken üzerinden soyulan fok bebekleri , yaşıyorken kaynar suya veya asite atılarak haşlama metodu ile kürkü ve yaşam hakkı çalınan tilkiler , elektrik akımı ile kıvranan zavallı canlılar.

Adı bilimsel araştıma olan ama malesef tamamen cehalet ışığında yapılan dirikıyım hayvan deneyleri , acılar , inlemeler bitmeyen çileler.

Hızlı tüketilen hazır yemekler için üretilen ve hiç güneş görmeden hormonla büyütülen , üstlerine basılarak öldürülen tavuklar ve çok daha fazlası.

Adına Sirk denen ve köle ticaretinin günümüz şekli olan eğlence sektörünün mühebbet hapise mahkum köleleri. Çivili sopalar , kancalar ve elektro şok cihazları..

Ne yazık ki çok istememe rağmen daha fazlasını yazamayacağım. Bu baş yapıt tüm Dünyalılar tarafından izlenmeli. Denecek başka bir söz yok.

“Dünyalılar” (Earthlings) belgeselinin resmî internet sitesi:

http://www.isawearthlings.com/

“Dünyalılar” (Earthlings) belgeselinin yasal ve ücretsiz olarak uluslararası kamuoyunun izlemesine açık izlemek yürek istiyor. Vicdanı olan herkesi filmi hemen şimdi indirmeye ve izlemeye davet ediyorum.

http://veg-tv.info/Earthlings 

Tolga Öztorun

Yedikule Hayvan Barınağı
Gönüllü Muhabiri

Tolga Öztorun

More in Tolga Öztorun

 • Tatlım seni kaç paraya ‘ SEVEBİLİRİM ? ’

  ? Sevebilirim Paraya Kaç Seni Tatlım… Ne düzünden ne tersinden bir anlam veremiyor, aklım kalbim legal hale...

 • E5kedisi fusun

  Arkadaslar bu aksam tiyatroya gitmek uzere Atakoy’e giderken E5 uzerinde trafigin en sIkisik oldugu yerde yagmurdan sirilsiklam...

 • emoşa veda

  EMOŞ’A VEDA  Az evvel telefonum çaldı. Sevdiğim bir arkadaşım ağlıyor. Ne olduğunu anlamaya çalışırken ağzından çıkanlar ben dehşete düşürdü.   Kısacık sürede yaşlı, genç herkesin sevgisini kazanan Emoş’umuz ölmüş. Ne denir bilemedim ama bence camiamızdan geçen en özel isimlerdi Emine Atik.   Bir veda yazısı  yazmak için açtım bilgisayarımı. Ben ekrana bakıyorum, ekran...

 • sesim rüzgara

  Sesim Rüzgâra  “modern bir sürgün hikâyesi” Geçen yaz bir kitap okumuştum, “ İstanbul’un Köpekleri” isimli kitabı  tarihçi Catherine Pinquet yazmıştı. Bir solukta okumuş okumakla kalmamış birçok dostuma hediye etmiştim. Kitabın yazarına e posta yollamıştım, sonrasında ahbap olduk ve halen yazışıyoruz. Kitap ince ince işlenmiş bir dantele benziyordu. Öyle derinlemesine inceleme yapılmıştı ki biraz da kıskanmıştım....

 • bu vicdansızlıktır,insafsızlıktır…

  BU VİCDANSIZLIKTIR, İNSAFSIZLIKTIR… Birçok vahşi hayvan neden sebepsiz yere insanlardan kaçar? Bunu hiç düşündünüz mü? Bazen doğada görürüz ama görmemiz ile gözden kaybetmemiz arasında sadece birkaç saniye olur. Kaybolur giderler. Çünkü insanoğlu sebepsiz öldürür… onlar artık bunu öğrenmişler. Türümüz ezer, biçer, keser, yok eder. Ezbere canına kıyar karşısındakinin… Düşünmeden yapar bunu, sebepsizce…...

 • noel babaya mektup

  Sayın Noel Baba Kuzey Kutbu       Sevgili Noel Baba,  Biliyorum yoğun günler geçiriyorsun. Yeni yıla sadece bir gece kaldı. Onca hediyeyi hazırla, paketle, sırala, listele. Senin ve elflerin de işi zor vallahi. Birde onca mektup okuyorsun.  2010 geliyor ama ben çok üzgünüm Noel Baba. Dünyada kötü şeyler oluyor. Bu sene...