Meral Olcay

Melek kelebekin ardından

Melek kelebekin ardından

Melek kelebekin ardından güle güle, Kelebek şimdi uçabilirsin

Kelebek kızım hayatımıza nasıl girdi..

1 sene önce 2 genc kız ve bir erkek, pis çuvala benzeyen bir torbayla geldi. “biz bunu sokakta bulduk size getirdik alırsanız alın yoksa götürüp bir yerlere bırakacağız” dediler..

Şaştım kaldım. Acaba bu çuvalın içinden nasıl bir sey çıkacak dedim. Bir de ne göreyim kahverengi küçücük sırtı yanmış gözler katarak iskelet halde bir köpecik ayrıcada her tarafı pire dolu. Hemen pirelerini temizledik. muayenesi sonucundan başına darbe aldığından dolayı boynunun eğri kaldığını, üzerine sıcak bir sıvı, muhtemelen kaynar su veya çay dökülmüş olduğunu ve bu yüzden popokısmında büyük bir yanık ve yara olduğunu gördük.

Köpeciğe dikkatle bakınca papillon denilen çok pahalı bir cins köpek olduğu ortaya çıktı.
Neyse benim için sokak köpeğide olsa aynı hemen tedaviye başladık yaralarını her gün pansuman yaptık. Darülaceze yedikule’de onada 1 m2 yer bulduk. Kulakları ve şirin yüzü ile kelebek’e benzediği için adını kelebek koyduk.

Kelebekciğim o kadar zayıftıki çok yediği halde kilo almıyordu bir gün dedim ki ahh ahhh kelebekcigim senin kilo aldıgını görebilecekmiyim ve Zaman içinde kelebekin yaraları iyileşti tüyleri uzadı, kilo aldı çok güzelleşti. O kadar güzelleştiki bahar pikniğinde thsörtlerimize manken oldu kelebek resimli thsirtleri giyerek yaz boyunca hava attık. Bu arada yaşlı bir de gönüllü annesi oldu saadet anne.

“Benim kelebeğim sadece konserve yiyor çünkü dişleri yok. Üstelik mama markasıda seçiyor kerata. ” diyince, Saadet anne her ay kelebek için kutu kutu mamayı Sibel anneyle yollamaya başladı sağolsun..

Günler çok güzel geçiyordu kelebek aşagı, kelebek yukarı ofisimde diğer arkadaşlarıyla mutlu mesut yaşıyordu kelebek. Her gelen misafir onu seviyor, okşuyor çok mutlu oluyordu. En son konu mankenleri başlıklı yazımda gördüğünüz gibi prova yapmıştı, kostumleri hoşunada gitmisti..

Fakat güzel günler uzun sürmedi…
Bugun 18 nisan çarsamba sabah geldiğimde biraz durgundu kelebek. Yorgun herhalde dedim. Çok önemsemedim yoğun bir gündü. Okul gelecekti telaş vardı.Telaş hiç bitmiyor o kadar yoğun geciyorki günler.

Telaşım bittikten sonra rahat bir nefes alıp, haydi sevgi seansına başlayım dedim. Akşam üstü saat 18:00 gibiydi. Seslendim havuç, fıstık, ponpon, kelebek .. dedim. Ses yok. Gelmedi uyuyor sandım baktım. Başı yana düşmüş, kıvrılmış, gözleri kaymıştı içim tuhaf oldu.

Anladım beni bırakacaktı, “gitme kızım ne olur. biraz daha, biraz daha kal” dedim. Kucagıma aldım okşadım ilk müdahale vitamin vb ağrısı için hafif doz ağrı kesici verdim. Biraz rahatladı saat 19.30 oldu ayrılamıyorum barınaktan. Kelebek in yanındayım. Hala yaşıyordu. Sanırım beni bırakmak istemediği için melek olamıyordu. Saat 20:00’ye doğru sepete koydum. Yalnız bırakmamak için elemanların odasına bıraktım. Tv sesi ve sıcak oda, insan sesi.. yalnız kalmasın diye ve gözlemleyin bir şey olursa haber verin dedim ayrıldım. Kötü haber çabuk geldi 1 saat sonra aradı çocuklar kelebek melek olmuş.

Çok uzgunum 1 sene bizimleydi ama nasıl bir bağ oluşmuştu anlatamam. 13 sene yaşadığı ilk sahibinden sonra son 1 senesi geçirdigi yedikulede herkes tarafından çok sevildi umarım oda mutlu olmuştur bizle. Biz onunla çok mutluyduk, çok seviyorduk. Şimdi bir yerlerden bizi seyrediyorsa onu çok özleyecegimizi biliyordur.

Sibel anne jale anne de en az benim kadar üzgünler biliyorum ama hayat devam ediyor daha sorumsuz insanlar tarafından terk edilecek çok kelebekler var…

Ne olur birazcık merhamet lütfen ölene dek bakamayacagınız hiç bir canlıyı almayın günah oluyor ve ben hep üzülüyorum onlar üzgün oldukları için…

Şu an 18 nisan çarsamba saat 22.28 ve ben ağlıyorum gözyaşlarımı tutamıyorum ve diyorumki güle güle kelebek şimdi uçabilirsin artık özgürsün..

Gönüllü Barınak Yöneticisi
Mimar Meral Olcay
18-04-2007


Minnacık dostum kelebek…23 Nisan için Parkorman’da bir stand kurmuştuk hatırlıyorsun değil mi ? Özel köpekler seçecektik, sensiz olmazdı eğer çocuklar gelecekse. Sen bir Kelebek’tin ama kanadın kolun kırılmıştı. Seni çok hırpalamışlardı. Canım Meral Abla sana da kolunu kanadını açmştı. Barınağa her gelişimde gözümün ilk aradıklarındandın. Seninle o 23 Nisan’da hep beraberdik. Kucağımdan inmemiştin. Çok şekerdin, çocuklar her yerini çekiştiriyordu, hiç ses çıkarmadın. Sen bir misyon köpeğiydin minnacık dostum. Sevgi misyoneriydin. Çocuklar ve biz seni hiç unutmayacağız. Başka bir beden de gelirsen bir gün kalbimiz de sana yine yer olacak. O yamuk boynun ile uzan ve Dost’un kulağına onu çok sevdiğimi ve çok özlediğimi söyle olur mu ? Merak etmesin artık daha iyiyim. Senin özlemin ile başedemiyormuş de olur mu ? Gider ayak yine sana bir görev verdim bak. Bencil insanoğlu iş başında.

Başın sağolsun Meral Abla…Elveda minnacık dostum Kelebek

Sevgiler

Tolga Öztorun
Barınak Gönüllü Muhabiri


Boynu bükün kelebeğim. Titrek kafanla, yanyan bakışlarını çok özleyeceğim. Öyle masumdunki, ilk geldiğin gün kim sana yaklaşsa tirtir titriyordun. Başına gelen onca şeyden sonra sana her elini uzatan canını yakacak sanıyordun. Daha ilk günlerde anlamışsın Meral annenin senin asla canını yakmayacağını. Birtek onun kucağında titremiyordun. Canım kelebeğim. Şİmdi aç güzel kanatlarını uç cennetine. Diğer melek dostlarınla oyna orada. Bizede arasıra bak oradan olur mu ? Güç ver Meral annene. Daha nice canlar var onun kurtaracağı. Onun meleklerinden biri ol. Şans getir tüm dostlarına.Duygu Külünkoğlu Meriç
YKHB Barınak Gönüllüsü


Başın sağolsun Meral abla. Badem, Dost, bütün diğer doğuştan melek çocuklar Kelebek’i karşılamıştır. İyi ki Kelebek son yılını seninle geçirmiş; ne kadar bağlıydı sana. İlhan ve ben üzüntünü yürekten paylaşıyoruz.Lale Kuyucu Azak


Senin adına, sonra da kendi adıma çok üzüldüm.Ne diyeceğimi bilemiyorum.Böyle bir durumda ne dense boş.Sadece kelebek adına, senin yanında geçirdiği günleri düşünüp

Birazcık teselli bulmaktan başka ne gelir elden..TEK diyeceğim o zavallı yavrucaklara reva görülen muameleyle umarım

Kendileri de karşı karşıya kalırlar.Ama bir şartla; “ONLARA UZANACAK MERAL ABLA ELİ OLMADAN….”

BAŞIMIZ SAĞOLSUN…

Gönül Dinç


Sevgili Meral Hanım
Kelebek’e ne kadar üzüldüğümü anlatamam.Ama onu son gördüğümde muhteşemdi. Kilo almış,tüyleri güzelleşmiş. Ben inanamamıştım.Sizin yanınızda yeniden sevgiyi bulmuştu. bir sürü de arkadaşı vardı.Üzüntünüzü o kadar iyi anlıyorumki. Ben Gizmo’ya hala ağlıyoru. Ama deli demesinler diye gizli gizli…Şimdi de Kelebek için ağlıyorum.Ama o çok mutluydu…evet o artık melek bir Kelebek. İnşallah bu iki gün içinde yedikule’ye geleceğim.Yelda Hızal


Meralcim,Cok uzuldum…Yedikule’yle butunlesmis birkac can var kafamda; Body, Havuc, ismini unuttugum yasli fino, Dost, Nazli, Nazik ve Kelebek…Once Nazik gitti simdi de Kelebek…

Cok uzgunum canim dostum…

Hande Akçay


meral hanim cok uzuldum:( gecen hafta altlarini degistirirken bana biraz keyifsiz gelmisti ama yorgun sanmistim:( meger hastaymis bebegim….basiniz sagolsun, cok uzuldum….

Gökce Öztürk


Meral HnCok uzuldum, ama ne olur siz de kendinizi cok harap etmeyin. Hepimizin size cok ihtiyaci var
Kelebek ne sansliymiski bu hayatta yasadiklarindan sonra size dusmus.
Bu tip insanlardan nefret ediyorum- hayvanini alip sonra sokaga atan..
Sizi cok seviyorum

Didem Gürçay Bilgeç


sevgili kelebegim beni gözyaşına boğdun gulegule meleğimdilerim oralarda mutlu olursun faden annen m suan çok mutsuz

Faden Türk


soyleyecek hicbir sey bulamiyorum,nasil uzuldugumu anlatamam
suan isyerindeyin ve aglamamak icin kendimi zor tutuyorum
simdi ona bu acilari yasatan cani yaratigin ici rahatlamistir belki,oldurememistieziyetleri ile
umarim minik kelebekcik yeni mekaninda mutlu ve huzurlu olur
gule gule kelebekcikDuygu Tuğcu


SEVGİLİ MERAL ANNE……Guzel KELEBEGİMİZİN melek olmasi  buyuk bir aci .Senin ve yedikule dostlarinin acisini en derin ictenligimle yasiyor ve hepimize sabirlar diliyorum,..
BUNLARİ BİRCOK KERE YASADİK GENEDE YASAYACAGİZ…
HUZURLUYUM cunku sevgi dolu NAZİK ,DOST,ve daha niceleri sevgi dolu ORTAMLARİNDAN  SEVGİ ve gozyaslari ile yolcu edildiler…
HAKİKİ SEVGİYİ YASAYİP OGRENEN bu dostlarimiz,canlarimiz obur boyuttada huzur icinde olacaklar..Ama ya onlari yari yolda birakanlar….
ONLAR BU SEVGİYE ASLA SAHİB DEGİLLER VE OLAMİYACAKLARDA….
LANET OLSUN……..
GULE GULE GUZEL KELEBEGİMİZ……..
Sana ve orada calisan arkadaslara ALLAH saglik ve guc versin…

Ayse Genç


Dünya ve Cenneti birbirine bağlayan bir köprü vardır.
Bircok renginden dolayi ona Gökkuşağı Köprüsü derler.
Gökkuşağı köprüsünün bu yanında yemyeşil çimenlerle kaplı vadiler, tepeler ve ovalar vardır.Bir sevgili hayvan öldüğünde bu güzel yere gider.
Orada her zaman yemek, su vardır. İklim hep ılık bir bahardır. Orada yaşlı ve güçsüz hayvanlar yeniden genç olurlar.
Yaralanmış olanlar artık sağlıklıdır.
Bütün gün oynarlar, mutlu ve rahattırlar.
Yalnız bir şey eksiktir. Dünyada onları cok sevmiş olan özel insan orada değildir.
Her gün böyle koşup oynarlar.

Bir gün aralarından biri aniden durur, başını yukarı kaldırır ve bekler.
Havayı hızlı hızlı koklamaya başlar. Kulakları dimdik olur. Gözleri bir noktaya dikilir. Işte görüldünüz. O hemen gruptan ayrılıp koşmaya başlar.
Onu kollarınıza alıp sarılırsınız. Yüzünüz tekrar tekrar öpülür. Ve bir kez daha sevgili dostunuzun gözlerinin içine bakarsınız. VE birlikte Gökkuşağı Köprüsünden geçersiniz. Bİr daha hiç ayrılmamak üzere.

Serap Tibuk


Sevgili Meral Hanım
Kelebek için yürekten üzüldüm. Ölüme teselli sözü yok; teselli son bir yılını kucağınızda mutlu, güvenli ve huzurlu geçirmesi… Başınız sağolsun.Maide Selen


Çok üzüldüm.Başın sağ olsun.Allah sana güç ve sağlık versin ki hep orada ol çünkü başka kelebek’ler gelmeye devam edecek.

Burak


Meral hanım, çok üzgünüm, son geldiğimde gözüm hep Kelebek’i aradı.Mecburiyetten başı yana eğilmiş,minik minik gelirdi,ne kadar tatlıydı,ufacık ağzıyla bisküit yerdi, konserveyi de severdi.Her gün resmine bakıyorum.Ne kadar masum, ne kadar mazlum bir candı.Onu çok özleyeceğim.Resmine bakarken her ağladığımda son 1 yılını sizin yanınızda, o sonsuz sevgi ve hoşgörü odasında arkadaşlarıyla güvenli ve huzurlu bir şekilde geçirmiş olmasıyla teselli buluyorum.Kelebek kanatları olan bir melek olup uçtuğuna inaniyorum.Özlem Doğan

Meral Olcay

More in Meral Olcay

 • Önyargılı olmayın

  Sahiplenmelerde tercih genelde yavru olsun benimle büyüsün oluyor bence ÖNYARGI bu. İşte ispatı, sevginiz ve ilginizle yetişkin...

 • 5 veriyoruz 15 geliyor

  2017 ye veda ederken sahiplenen her patili dostumuza seviniyoruz. Fakat 5 veriyoruz 15 geliyor. Ne olacak bunun...

 • Yunus

  Dün sahil yolunda orta refüj de yaralı halde iken kurtardığımız Yunus kız ı bugün kliniğe gönderdik röntgenleri...

 • Hayvan Hakları ihlalleri

  Sevgili Dostlar; Son zamanlarda sayısı hızla artan hayvan hakları ihlalleri haberleri alıyoruz içimiz kan ağlıyor. 10 sene...

 • Coco

  Sahiplenmek için gelen ailelerin çoğunluğu ön yargılı. Nasıl mı? Kriterler belirlenmiş. Yavru olsun, ben büyüteyim eğiteyim, kg...

 • Örnek anne

  Patili dostlarımız ve çocuklar. Her iki grup da masum. Bu yaşadığımız evren , tüm canlılarla (İNSAN, HAYVAN, BİTKİ) birlikte...