Av. Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu

YENİ BİR YILA GİRERKEN

YENİ BİR YILA GİRERKEN

Köyün birinde, bir çeşme yapılacaktır. Köy halkı, bu çeşmenin yapılmasını çok uzun zamandır her şeyden çok arzu etmektedir.

Çeşmenin yapılması için örgütlenmeye karar verilir.  Çünkü Belediyenin karşısında örgütlenmiş bir topluluğun daha çok kaele alınacağını çok iyi bilirler.

Belediye Başkanından uzun zamandan beri randevu almaya çalışan köy halkı, örgütlendikten sonra hemen randevu alır.  Çok heyecanlanırlar.  Randevuyu bu kadar çabuk alabildiklerine göre, çeşmenin de yapılmasına karar verileceğine inanırlar.

Hepsi tek bir yürek, tek bir yumruk, Belediye Başkanının huzuruna çıkarlar, Belediye Başkanı tüm iyi niyetiyle karşılar onları, dertlerini dinler ve çeşmenin yapılması konusunda her türlü desteği ve imkanı sağlayacağına dair söz verir.  Ancak onlardan bir proje getirmelerini ister.

İşte olan da o zaman olur. Çeşmenin nerede ve nasıl yapılacağı konusunda bir türlü fikir birliğine varamazlar. Ve çok kısa bir zaman zarfında örgütte çatlamalar belirir. Örgütten yeni örgütler doğmuştur.  Ufacık köyde, aynı amaç çevresinde toplanmış köy halkı, şimdi ayrı ayrı 7 örgüte bölünmüştür.

Her biri ayrı olarak çalışmaya başlar.  Her birinin güzel bir projesi vardır.  Esasında her biri de diğerinin projesini beğenmektedir, ancak artık amaç, çeşmenin inşasını tamamlamak olmaktan çoktan çıkmıştır.

Herkes çeşmeyi unutmuş, hangisinin projesinin kabul edileceğine odaklanmıştır.  İşin en kötü yanı da, hangi örgüt projesini Belediyeye sunsa, diğer örgütler, o projenin çıkmaması için ellerinden geleni yapmış.

Köy halkının her birinin egosu, çeşmenin önüne geçmiş, hatta kendi varlıklarının bile…..

Tabii tahmin etmesi hiç zor değil, o köyde, bir çeşme inşaatı asla gerçekleşememiş….

                 ———————————-

        Yeni yıla girerken, umut dolu olmak istiyorum.

Yeni yıla girerken, insanlardan ümidimi kesmemek istiyorum.

Yeni yıla girerken, insanların iyi niyetlerinden şüphe duymamak istiyorum.

Yeni yıla girerken, insanların, canlıları sevip korumak adına verdikleri mücadeleye inanmak istiyorum. 

Yeni yılda, her canlının sevildiği ve saygı duyulduğu güzel bir ülke, güzel bir dünya istiyorum.

Yeni yılda, ortak gayesinin ne olduğunu asla unutmayan ve gayesinin gerçekleşmesi için diğerleriyle iş birliği yapabilen insanların artmasını istiyorum.

Yeni yılda, küçük egolu, büyük insanlar görmek, tanımak istiyorum.

Herkese iyi seneler, mutlu yıllar diliyorum…

soskarikatur.jpg

Av. Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu

More in Av. Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu

 • Anne ve babalara, özel ve önemli bir rica

  Sizlerden, hem bir hukukçu hem bir anne olarak, özel ve önemli bir ricada bulunmak istiyorum. Bugün, çocuklarımızın...

 • Hayvan Tecavüzleri Karşısında Ne Yapılmalı ?

  Ülkemizde hep var olan ve artarak süre gelen hayvan tecavüzleri, son günlerde, medyaya ve facebook/ instagram sayfalarına...

 • Dünya Hayvanları Koruma Günü

  Bu ay, Ekim ayındayız. Gerek 4 Ekim, gerek 15 Ekim, bizler için, hayvanlarımız için önemli ve özel...

 • şikayet mercileri hakkında yeni bilgiler

  YENİ BİR DEĞİŞİKLİĞE KADAR ŞİKAYET MERCİİLERİ         Bilindiği üzere, bazı bakanlıklar yapısal olarak değiştirildi. Bakanlıkların yapıları değiştirilince, sorumlu oldukları alanlarda da değişiklikler yapıldı. Bunun akabinde de şikayet/talep başvuru merciileri değişti.               Bu nedenle özellikle bizi ilgilendiren 5199 sayılı Kanunla ilgili aykırılıkların şikayeti ve takibi için eski ve yeni (değişen) bakanlıkların hangileri olduğunu ve yapılacak başvuru mercilerini...

 • yeni borçlar kanunu hayvan bulunduranın sorumluluğu

  YENİ BORÇLAR KANUNUNDA HAYVAN BULUNDURANIN SORUMLULUĞU Son zamanlarda medyada ciddi anlamda bilgi kirliliği yaşanmakta; Hayvan severler ve hayvan sahipleri yine korkutulmaya çalışılmaktadır. Medyada bu konuyla ilgili yer alan haberler; “…Hayvanınız yan bahçeye girerse, komşunuz öldürebilecek…” “…Nasıl teröristler etkisiz hale getirildi deniyorsa, yasa da hayvanınız yan bahçeye girerse etkisiz hale getirilir diyor…” şeklinde...

 • panter emelle söyleşinin ardından

  İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, 11 Şubat 2012 tarihinde Sayın Emel Yıldız, namı diğer Panter Emel ile...