Av. Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu

Anne ve babalara, özel ve önemli bir rica

Anne ve babalara, özel ve önemli bir rica

Family Lying on GrassSizlerden, hem bir hukukçu hem bir anne olarak, özel ve önemli bir ricada bulunmak istiyorum.

Bugün, çocuklarımızın karne aldıkları için duydukları büyük mutluluğa ve gurura, heyecanla ortak olduk.

Her biri, bir sınıf daha büyüdü. Her ne kadar gözümüzde büyümeseler de..

Hep bu günlerde de, adettendir ya; karne hediyesi verilir/alınır.

Öncelikle belirtmek isterim ki; Ben, bir öğretmen çocuğu olarak, eğitim öğretim hayatım boyunca yaptıklarımın, kendim için olduğu öğretildiğinden, karne hediyesi hiç almadım.

Çünkü okumanın, çalışmanın ve başarılı olmanın, kendim için olduğu bilinci ile büyüdüm. Yemek yediğim için hediye almadığım gibi… Bunun, bana hayatım boyunca çok büyük getirileri olduğunu itiraf etmeliyim.

Bu bilinç doğrultusunda, kendi kızıma da karne hediyesi almıyorum. Tatil hediyesi olabilir, ama karne hediyesi asla.

Bunu belirttikten sonra, gelelim karne hediyesi alan anne babalara ricama;

Çocuğa “hediye” alırken; sevdiği bir oyuncak, arzu ettiği bir şey, hayalini kurduğu bir eşya alınması esastır.

Yazdığım gibi; bir eşya, bir şey, bir oyuncak.

Hayvan ise, Avrupa Birliği Anayasası’na girdiği hali ile; duygulu varlık – CANLI olması nedeniyle, bu kategoriye girmez.

CANLI’nın, bir eşyanın aksine, büyük bir sorumluluğu vardır.

Daha sonra, hayvan evde çocuğa ya da kocama ya da karıma alerji yaptı, çok tüy döküyor, köpek ise sabah akşam gezdir çok işmiş gibi bahanelerle ya da hevesler geçtikten sonra, terk edilmeleri kabul edilemez.

Çünkü: bu şekilde hayvanların TERK EDİLMESİ; hem Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesinin Onaylanması Hakkında Resmi Gazetede yayınlanan Karar, hem de 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca YASAKTIR.

Ve işbu terk fiilinin işlenmesi, SUÇ teşkil etmektedir. CEZASI, vardır.

Bir sonraki adıma geçersek; çocuğunuza bir hayvan almak konusunda kararlı iseniz; Yani çocuğunuzun ya da diğer aile bireylerinin alerjisi olup olmadığını test etti iseniz, bir hayvan hayatının 10-15 sene kadar süreceğini biliyor ve bu süre boyunca terk etmeden her koşulda ona bakmayı göze aldıysanız ve bir canlının sorumluluğunu yerine getirmek konusunda kendinize güveniyorsanız, size ricadan sonra bir tavsiyem: bu hayvanı, PETSHOP’lardan satın almak yerine, Barınaklardan ücretsiz olarak sahiplenebilirsiniz.

Eğer illa saf ırk olsun istiyorsanız, bilmelisiniz ki:

 • Barınaklarda, her türlü cins, saf kan ırk bulunur.
 • Barınakta, her yaş grubundan hayvan vardır. 5-6 aylık bir hayvan dahi bulabilirsiniz.
 • Barınaktaki hayvan; kötü muamele görmüş, kötü huylu hayvan demek değildir.
 • Bebek olmayan bir hayvanın, tuvalet terbiyeli olma ihitmali yüksek olduğundan, sizler için daha da büyük avantajı vardır.

Ya da sokakta, önünüze çıkan, onun şansı (esasında sizin de şansınız) evinden yeni terk edilmiş bir CAN’a, sıcak yuvanızı açabilirsiniz.

Bir CAN kurtarmanın, manevi tatmini, inanın, emsalsizdir!

Yazımı, tüm kalbimle inandığım bir esasla sonlandırmak isterim;

Çocuklarımıza, KARNE HEDİYESİ olarak;

KARDEŞ yapmadığımız gibi,

CAN taşıyan HAYVAN da, hediye etmemeliyiz.

Esasında, Çocuklarımızı, bir CAN’ın değerini bilerek yetiştirmek, hayatları boyunca onlara verebileceğimiz en eşsiz hediyenin kendisidir.

Av. Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu

More in Av. Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu

 • Hayvan Tecavüzleri Karşısında Ne Yapılmalı ?

  Ülkemizde hep var olan ve artarak süre gelen hayvan tecavüzleri, son günlerde, medyaya ve facebook/ instagram sayfalarına...

 • Dünya Hayvanları Koruma Günü

  Bu ay, Ekim ayındayız. Gerek 4 Ekim, gerek 15 Ekim, bizler için, hayvanlarımız için önemli ve özel...

 • şikayet mercileri hakkında yeni bilgiler

  YENİ BİR DEĞİŞİKLİĞE KADAR ŞİKAYET MERCİİLERİ         Bilindiği üzere, bazı bakanlıklar yapısal olarak değiştirildi. Bakanlıkların yapıları değiştirilince, sorumlu oldukları alanlarda da değişiklikler yapıldı. Bunun akabinde de şikayet/talep başvuru merciileri değişti.               Bu nedenle özellikle bizi ilgilendiren 5199 sayılı Kanunla ilgili aykırılıkların şikayeti ve takibi için eski ve yeni (değişen) bakanlıkların hangileri olduğunu ve yapılacak başvuru mercilerini...

 • yeni borçlar kanunu hayvan bulunduranın sorumluluğu

  YENİ BORÇLAR KANUNUNDA HAYVAN BULUNDURANIN SORUMLULUĞU Son zamanlarda medyada ciddi anlamda bilgi kirliliği yaşanmakta; Hayvan severler ve hayvan sahipleri yine korkutulmaya çalışılmaktadır. Medyada bu konuyla ilgili yer alan haberler; “…Hayvanınız yan bahçeye girerse, komşunuz öldürebilecek…” “…Nasıl teröristler etkisiz hale getirildi deniyorsa, yasa da hayvanınız yan bahçeye girerse etkisiz hale getirilir diyor…” şeklinde...

 • panter emelle söyleşinin ardından

  İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, 11 Şubat 2012 tarihinde Sayın Emel Yıldız, namı diğer Panter Emel ile...

 • karne gününün ardından

  Koca bir eğitim yılının ardından yine karneler alındı. Ben de bu yazıyı, çocuklar için bu mutlu, heyecan dolu gün, biz hayvan korumacılar için kabusa dönüşmesin diye kaleme almak istedim.  Neden mi? Çünkü çocuklar, aldıkları başarılı karneleri karşısında, anne babalarından, hediye bekliyorlar. Karne hediyesi denince; anlam veremediğim şekilde “hayvanlar” alınabilecek hediyeler listesinde ön sıralarda...