Çağatay Öztürk

Veterinerlik yapmak yerine ,Elma Armut Satın!

Veterinerlik yapmak yerine ,Elma Armut Satın!

resim-1443.jpgVeterinerlik Yapmak Yerine, Elma Armut Satın! 
 

Sevgili hayvan severler, 

Bir önceki yazımı okuyanlar hatırlayacaklardır. Köpeğimden özür dilemiştim. Çünkü az kalsın istemeden onun sakatlanmasına sebep olacaktım. Ancak ne var ki Türkiye’de çok değerli veteriner hekimlerimiz var. Onlar sayesinde en çok sevdiğimiz varlıklarımız, köpekler ve kedilerimizin daha kaliteli yaşam sürmelerini yardımcı olabiliyoruz. 

Köpeğim Zeyna’nın başına gelen istemeyen kaza neticesinde daimi veterinerimiz Bebek’te bulunan Vet Station’ın, işlerini çok severek yapan ve gelecek vaat eden değerli genç veteriner hekimleri Remziye ve Dilek Hanım Zeyna ile özel olarak ilgilenmişlerdi. Ancak Zeyna’nın geçirmek zorunda olduğu ameliyatı kendileri gerçekleştiremeyecekleri için beni mezun oldukları üniversitenin hocalarına yönlendirmişlerdi. Bunu çok iyi niyetli ve hocalarına sonsuz bir güven duygusu içinde yapmışlardı.  

Bende onların tavsiyeleri üzerine Zeyna’yı hiç vakit kaybetmeden onların yönlendirdikleri veteriner hekime götürdüm. Zeyna için gerekli olan çekilen iki adet bacak film için benden 175.oo YTL isteyen Veteriner hekim, Zeyna’nın operasyonu içinse akıl almaz ve benzer semtlerde bulunan veteriner hekimlerin istediği rakamın iki katından fazlası bir rakam isteyince oradan hemen uzaklaşmak istedim. Aslında daha önce başıma böyle bir olay gelmediği için, fiyatlardan haberdar değildim. Ne var ki bahsettiğim veteriner hekimin vücut dili kendini ele vermişti. Yani o da istediği rakamların astronomik ve normalin çok üzerinde olduğunun farkındaydı sanırım. Bunu açıkça söylemese de bir psikoterapist olarak onun vücut dilinden bunu anlamak zor değildi benim için. Bu nedenle o semt ve daha yüksek fiyatta olacağına kanaat getirdiğim farklı semtlerdeki veterinerlik kliniklerine filmleri götürüp sordum. ‘Eğer bu iki adet film sizin kliniğinde çekilmiş olsaydı, kaç para isterdiniz?’ Diye. Aldığım cevaplar beni o kadar şaşırttı ki ‘kazıkçı’ veteriner hekim ile ilgili başıma gelen bu tatsız olayı ders olsun diye yazmak ve sizlerle paylaşmak istedim. Kliniklerden bir tanesi Benden iki adet bacak filmi için 175.oo YTL isteyen veteriner hekimin çektiği iki adet filme yakın semtlerdeki farklı klinikler, 50.oo YTL, diğeri 60 YTL, bir diğeri ise 30 YTL istemişlerdi. 

Bu arada Zeyna’nın bacağına takılacak ve iki ay sonra çıkarılacak platin için malzemeden bile kar etmeyi amaçlayan veteriner hekim platin fiyatı içinde astronomik rakam istemişti. Yani ameliyatı o yapmış olsaydı bir kazıkta platinden atacaktı. 

Tam bir hayvan sever olan bir anlamda öksüz hayvanların annesi değerli dostum Semra Bicioğlu sayesinde tanıştığım bir veteriner dostumuz aracılığıyla, Veteriner hekim Prof. Erdem Acar ile tanıştım. Erdem Hoca ve eşi Meral Hanım Zeyna’nın ameliyatını büyük bir şefkat ve titizlikle yaptılar. Aklımda hiçbir soru işareti kalmadan. Kazıklanmadan ve güvenle Erdem Hoca’nın kliniğinden çıkarken, iyi ki varsınız Erdem Bey ve Meral Hanım dedim kendi kendime.  

Amacım insanların kazançlarına engel olmak ya da birilerini karalamak değil. Bu nedenle Dilek ve Remziye Hanım’ın beni yönlendirdikleri hocalarının adını vermiyorum. Ancak bu olayı sizlerle paylaşmak zorundaydım. Bu veteriner hocaya beni ilk yönlendirdiklerinde Dilek Hanım, ‘Hocamız o kadar idealist ki üniversiteden bile istifa etti’ demişti. Sanırım daha kısa yoldan fazla para kazanmak için istifa etmiş hocanız Dilek Hanım.  

Bazı meslekler vardır ki, o mesleklerde maneviyat biraz ağır basmalıdır. Tıpkı veterinerlik, psikoterapistlik, doktorluk gibi! Çünkü şefkat ve güven olamadan yapılmaz bu meslekler.

Bu meslekler daha fazla özveri ister. İnsanların duygusal boşluklarından çok yararlanacağınız mesleklerdir bunlar. Eğer amaç sadece para kazanmak ya da birileriniz kazıklamaksa bazı veteriner hekimler elma, armut satmalılar. Hiç olmazsa sattıkları meyveler çürük çıktığında insanlar o kadar üzülmez.  

Olmadı ……..Bey! Sizden yaşça çok küçük olan meslektaşlarınız ve öğrencilerinizi mahcup ettiniz. Hiç yakışmadı. Amacım söz dalaşı yaratmak değil. Hayvan hakları konusunda ve hayvan severler konusunda şaibe içerisinde olan ülkemizde birde böyle fırsatçı ve kazıkçı veterinerlerin gerçek hayvan severleri hayvanlardan soğutmaya hakkı yok. İşte bu kazıkçı veteriner hekimlere en büyük tavsiyem günün birinde azınlıkta olan gerçek hayvan severleri eğer hayvanlardan soğutmaya kalkarsanız bunun zararını ilk önce sizler görür ve Yardımcı Doçent bile olsanız işsiz kalırsınız. Biraz insaf! Kimse ağaçtan para toplamıyor.  

Bilgisi konusunda hiçbir şüphe duymadığım ve adını vermediğim bu veteriner hekim umarım fiyat listesini bir kez daha gözden geçirir.  

Bu olay sayesinde öğrendiğim şaşırtıcı bir nokta da veterinerler odasının belirlediği fiyat listesinin daha altında fiyat verilirse o veterinerleri odaya şikâyet edebiliyormuşsunuz. Bunun adı ticaretmiş her veteriner istediği astronomik rakamı hayvan sahiplerinden talep edebiliyormuş. O zaman bununda bir bedeli var. Adınız Kazıkçı’ya çıkar! 
 

Bir kez daha birçok üniversite hocasına ve deneyimli veteriner hekim’e örnek olacak düzeyde, işlerini son derece etik kurallar çerçevesinde yaptıklarına inandığım Dilek ve Remziye Hanım, iyiki varsınız.  

iyi ki varsınız Prof. Erdem Acar ve Veteriner Hekim Meral Acar. 

Binlerce teşekkürler! 

Cağatay C.Öztürk

  Psikoterapist

[email protected]

Çağatay Öztürk

More in Çağatay Öztürk

 • ısırana mı ısırtana mı ceza?

  Isırana mı Isırtana mı Ceza? Pitbulları değil, pitbull dövüşcülerini toplayın Türkiye’ye kesin dönüş yapalı neredeyse üç yıl oldu. Gerek Türkiye’de gerekse uzun yıllar yaşadığım Londra’da birbirinden farklı birçok köpek besleme şansına sahip oldum. Halen üç tane dünyalar güzeli köpeğim var. Bunlardan ikisi Pinscher cinsi olan köpeklerim Zeyna ve Clara diğeri ise İrlanda...

 • köpeklerime binlerce teşekkür

  KÖPEKLERİME BİR KEZ DAHA BİNLERCE TEŞEKKÜR EDERİM Geçtiğimiz günlerde bir danışanım seans esnasında, ailesinin benim gibi bir...

 • hayvansız kalmayın

  Onların Ne Üniversite Diplomaları Var, Ne de Üzerlerine Tapulu Mal Varlıkları! Bugün günlerden Pazar. Saat sabahın ilk saatleri, 07.20. Son günlerde neredeyse yalnızca haberleri izlemek için elime aldığım TV kumandasını, bu kez kanalları tarayarak, TV’de neler var diye elime alıp bir kontrol etmek istiyorum. Kanalları tararken birde bakıyorum ki ilginç bir belgesel. İzlemeye...

 • Atletli adam!!!!

  Atletli Adamın, Kediler ve Köpeklerden Öğrenecek Çok Şeyi Var! ‘Köpekler Kolbastı Oynamaz’  Günlerden Pazartesi saat  17.30 suları. Yardımcım Semiha Hanım köpeklerim Zeyna, Clara ve Roxy’i bulunduğumuz sitenin ortak alanı olan arka bahçede koşturuyor. Tam o sırada tesadüfen camdan bakarken bir ses duyuyorum. ‘Şeytan diyor ki kafana bir patlatayım’ türünden bir mırıldanma. Önce...

 • konuşmak ve susmak

  Kendinizi Değil Önyargıları Yok Edin! ‘Konuşmak bir ihtiyaçsa susmak sanattır’ Bahar güneşini doyasıya yaşadığımız bu günlerde köpeklerim Zeyna, Clara ve Roxy İle özgürce, parklarda dolaşmak ve koşturmak istiyorum. Ben önde onlar arkada, bazen onlar önde ben arkada. Sonra o sırada, parklarda başı boş dolaşan semtin sokak köpekleriyle selamlaşmak, onarı da oyun halkamıza...

 • Köpekler mi daha Tok Gözlü Yoksa İnsanlar mı

  Uzun bir aradan sonra dün, köpeklerim Zeyna, Clara ve Roxy’i mamalarını yerken seyrettim. Zeyna yemek yerken diğer iki köpeğim onu seyrediyorlardı. Daha sonra evdeki köpek sürüsünün lideri Zeyna mamasını yiyip bitirdikten sonra diğer köpeklerim Clara ve Roxy mama kabının başına geçtiler ve mamalarını yemeğe başladılar. Bu görüntü ve düzen karşısında gerçekten ne...