Ali Battal

Diabet (Şeker Hastalığı)

Diabet (Şeker Hastalığı)

  >> Şeker Hastalığı nedir ?

Pankreasın ürettiği insülinin yetersizliği veya etkisizliğinden kaynaklanır. İnsülin olmayınca, besinlerle aldığımız şeker ve diğer besin unsurları, ihtiyaç duyan hücrelere giremez. Böylelikle, hücreler şekersizlik çekerken, kanda şeker normal değerlerin üstüne çıkar.

>> Şeker hastalığı ve diyabet aynı şey midir ?

Şeker hastalığı ve diabet aynı ifade için kullanılmaktadır.

>> Kedi ve köpeklerde normal Şeker değerleri nedir ?

Kedide: 63-132 mg/dl
Köpekde: 79-126 mg/dl olarak kabul edebiliriz.

>> Kedi ve köpekler için evde kan şekeri ölçüm cihazları var mıdır?

Piyasada bu amaç ile satılan cihazlar belki bulunabilir.

>> Hastalığın nedeni nedir ?

En başta da belirttiğim gibi en doğru tabir ile insülinin yetersizliği ya da etkisizliğidir.

>> Hastalığın belirtileri nelerdir ?

Hastalığın belirtileri klasik olarak bilinen durumlardır.Örneğin çok yemek yemesi, çok su içmesi, çokca idrara çıkması gibi belirtilerdir. Ancak bütün bunlar tek başına hastalık için yeterli semtomlar değillerdir. En kesin tanı kan ve idrar muayeneleri sonucu konulur.

>> Köpeğimizin şeker hastası oluğundan şüphelenirsek ne yapmamız gerekir ?

Eğer köpeğimizin şeker hastası olduğunu düşünüyor isek (yalnızca bu hastalıkta geçerli değil şüphelenilen her hastalık için aynı şeyler geçerlidir) Veteriner Hekimimize ulaşıp gereken yardımı kendisinden talep etmektir.

>> Hastalık nasıl gelişir ?

Tahribat, çok yavaş ama kararlıdır. Yavaşlık, düzeltme fırsatı açısından iyidir. Ama kötü yanı, şeker hastalığında hastalığa gereken önemin verilmeyişidir . Oysa şeker, bir düşman gibi, vücudu içten içe, sessizce çürütür. Bu çürüme hem yaşam kalitesini bozar, hem ömrü kısaltır.

>> Çeşitleri varmıdır ?

Şeker hastalığı insanlarda olduğu sınıflandırılır.şeker hastalığının üç tipi mevcuttur:
Tip 1: İnsüline bağlıdır.Hipoinsülinizm şeklinde görülür.Daha çok küçük hayvanlarda rastlanır.

Tip 2: İnsüline dirençli tiptir.Daha çok obes köpeklerde şekillendiği son dönemlerde tartışılmaya başlanmıştır.

Tip 3: Gizli şekerdir.Klinik belirtileri yok denecek kadar azdır.Multifaktöriyel olabilecek bu hastalıktan % 25-35oranında akut pancreatitis hastalığının neden olduğu düşünülmektedir.

>> Nasıl önlem alabiliriz ?

Alınacak en iyi önlem düzenli olarak Veteriner Hekim kontrolünde olması ve hekiminizin tavsiyelerine uymaktan geçer

>> Tedavi süreci nasıldır ?

Tedavisi için çok dikkatli ve kararlı olmak gerekir. En başta günlük insulin enjeksiyonlarının yapılması gerekiyor. İkincisi doğru bir diyet uygulanması gerekir. Ancak hayvan sahipleri olarak kendi hastalıklarımızda olduğu gibi ne yazık ki köpeğimiz ya da kedimiz hastalandığında da benzer tutum içerisine girenimiz çok az. En önemli kısım anlaşılacağı üzere pet sahibine düşüyor. Enjeksiyonlarını düzenli yaptırmak gıdasına dikkat etmek ve idrar ve kan glukoz kontrollerini zamanında yaptırmak gerekiyor.

>> Diabetik hayvanlarda ne gibi bir diyet uygulanmalıdır ?

Şeker hastası hayvanlar için üretilmiş mamalar mevcuttur.En uygun beslenme şekli insulin enjeksiyonu ile beraber hayvanımıza mamasını vermektir.Öğünlerimizin sayısını artırıp miktarını azaltmak en doğru davranışların başında gelir.Yani sık aralıklarla az miktarda vermeliyiz.

>> Insanlardaki gibi ayaklarda veya bedende problemler gözlenir mi?

Yalnızca sorduğunuz organlarda hastalıklar meydana gelmez.En küçük bir yara bile çok uzun sürede iyileşir.

>> Sonuçta ne gibi tablolar görebiliriz ?

Yani zaman içerisinde insanların (hayvan sahiplerinin) hastalığı kanıksaması ve bu hastalığın komplikasyonlarına da alışması sonucu çok üzücü hiç istenmeyen tablolarla kaşılaşılabilir.

>> Şeker hastalığından ölen köpek olabiliyor mu ?

Besinlerle aldıkları gıdalarında eğer glukoz miktarı yüksek ise köpeğimizi kaybedebiliriz.

Yeşil Park Veteriner Kliniği
Veteriner Hekim Ali Battal

Barboros bulvarı ressam Hamdi bey sk. no 8/a beşiktaş
0212 327 88 03
http://www.yesilpark.net/
mailto:[email protected]
[email protected]

Ali Battal

More in Ali Battal

 • tarih hep ezenlerden yana!

    Zavallı günah keçileri… Ne kadar tuhaf değil mi, gün gelecek ‘’anlı şanlı’’ pitbullar da bu hale...

 • Köpeklerde Meme Neoplazmları

  Özellikle yaşlı köpeklerde görülen bir durumdur. Çok az olmakla birlikte erkek köpeklerde de görülmektedir. Kısırlaştırılmamış köpeklerde görülme oranı daha yüksektir. İlk kızgınlık döneminden önce yapılan kısırlaştırmalarda meme tümörü riski neredeyse % 0 dır. Patalojik muayene için laboratuara gönderilen örneklerin çoğunluğu kötü huylu çıkmaktadır.  Meme neoplazmaları basit sınırları belirli kitleler olduğu kadar sınırları...

 • Köpeklerde Romatoid Artrit

   Eklemlerde kronik olarak erozyona ve tahribata neden olan bir hastalıktır. Hastalığın tam nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Ancak...

 • Yaz-kış hep aynı şeyler…

   Koca bir kış mevsimini iyisiyle kötüsüyle geride bıraktık. Ormanlardaki dostlarımıza barınaklarda yaşayan dostlarından yemekler sağlık ihtiyaçları vb. yardım elleri uzandı… Sağlık her şeyin başı. Çok doğru söylenmiş. Dişimiz azıcık ağrısın yerimizde duramıyoruz. Biraz havalar soğudu mu üst üste kazaklar giyilip çıkılıyor sokaklara… Kış mevsiminden arta kalan hastalıkların hala tedavisi devam ediyor. Bunu...

 • Hayvan Deneyleri Ve Vardığı Sonuçlar Üzerine

  Ülkemizde hayvan deneyleri aslında üzerinde pek durulmayan bir konu. Ve hatta Türkiye’de de yapılıp yapılmadığı konusunda bile...

 • Kedi ve köpeklerde zehirlenmeler

  Kedi ve köpeklerde zehirlenme olayını tespit etmek oldukça güçtür. Hayvanın zehri aldığını görmüş olmak bir kanıttır. Ya da tahlil sonucu zehrin tespit edilmesi gerekir. Neyle zehirlendiğine dair klinik semptomlar birebir örtüşüyor ise ancak kesin tanıya gidilebilir. Bir de eğer hayvanın yediği yemek artıklarında bu zehir tespit edilebilirse zehirlenme teşhisi konulabilir. Kedi ve...