Kısırlaştırma

Dişi bir köpek kısırlaştırılmazsa 6 yılda, 67.000 köpeğin doğumuna sebep olur.

İstenmeden doğan yavruların başına gelebilecek korkunç durumları göz önünde tutarsak, kısırlaştırma, nüfus kontrolü için en insani çözümdür.

İdeal bir dünyada, her yavrunun bir evi ve iyi bir velisi olmalıdır. Ne yazık ki, gerçek böyle değildir. Her yıl, evsiz kalan binlerce dostumuz, perişan bir halde ölmektedir.

Ne kadar önlem alsanız da, dişi köpeğinizin içgüdüsel hareket ederek, evden kaçma ihtimali çok büyüktür. Erkek köpeklerin de bu dişiyi bulmaları fazla zaman almaz. Sonunda, istenmeyen bir hamilelik ile karşı karşıya kalmak kaçınılmaz olur.

Bebekler doğduğu zaman, sayıları 9’a kadar ulaşabilir. Bakım, gıda, sağlık giderleri, iyi aile bulmaları hiç de kolay değildir. Bütün bu sorumlulukları göze almak yerine evinizdeki dosta en iyi hayatı verme sorumluluğunu yüklenin.

Terkedilmiş hamile dostlarımız veya onların bebeklerinin bazıları bir aile bulsa bile, büyük bir kısmının çok kısa bir zamanda çok kötü bir son beklemektedir.

Dışı köpeğinizin kızgınlığı senede iki defa olmak üzere, yaklaşık birer ay sürer. Bu zaman zarfında, onun kısırlaştırılmamış hiçbir erkek köpekle bir arada olmaması gerekir.

Dişi köpeğinizi kızgınlık döneminde bahçenizde tutmaya kalkarsanız, semtinizin dört bir tarafından onunla çiftleşebilmek için gelen olan erkek köpekler yüzünden, onların aileleri ve de komşularınız ile aranız bozulabilir.

Kısırlaştırma artık rutin bir ameliyat olmuştur. Genel anestezi altında uygulanır ve 2-3 hafta içinde köpeğiniz tamamen iyileşir. Onun kısırlaştırmadan önce bir kere doğum yapması için hiçbir sebep yoktur.

Eğer köpeğiniz kısırlaştırılırsa, hem kızgınlık dönemi ve hamilelik sıkıntısı yaşamayacak hem de ileriki yıllarda bazı ölümcül kanser risklerinden uzak olacaktır. Siz de bir çok endişeden kurtulmuş olacaksınız.

Kilo almak kısırlaştırma ile ilgili değildir. Yemeklerin ölçülü yenmesi ve yeterince egzersiz yapmak, kiloların sabit kalmasını sağlar.

Kısırlaştırılmamış bir erkek köpek dışının kokusunu alır almaz bir fırsatını bulup ona ulaşmaya çalışacaktır. Fakat, otoyollar, tren yolları,dikenli teller.diğer köpekler bir çok engel onun hayatına mal olabilecektir.

Romantik maceralar peşinde evden kaçan köpek, bir kazaya kurban gidebileceği gibi, diğer köpeklerle kavgalara da tutuşabilir. Çoğu zamanda bir daha bulunmamak üzere kaybolur.

Kısırlaştırılmamış köpeğinizi zorla evde tuttuğunuz takdirde güçlü doğal istekleri yüzünden, acı acı havlamaları, sağa sola zarar vermeleri, hırçınlığı, pencerelere atlaması gibi bir çok davranış bozukluğu gösterecektir. Birlikte yaşamak çok zorlaşacaktır.

Erkek köpeğin kısırlaştırılması da genel anestezi altında yapılır ve dışınınkine göre daha basit bir operasyondur. Kısırlaştırma onu bir çok hastalıktan koruduğu gibi daha uyumlu ve uysal olmasını sağlar.

Kısırlaştırma zannedildiği gibi pahalı bir operasyon değildir. Beklenmeyen bir hamilelik, bebeklerin bakımı ve mecburi sağlık giderlerinden çok daha ucuzdur.Köpeğinizin sağlığı açısından ameliyatın yapılacağı yeri ve veteriner hekiminizi dikkatli seçmeye özen gösterin.

Kaynak: Sosyal Sorumluluk Eğitim Derneği

Köpekler kısırlaştırılmalı mı ?

Köpek sahiplenmek ve onun tüm gereksinimleriyle ilgilenmek büyük bir sorumluluktur, hatta bazen hayatın doğal akışı içerisinde büyük fedakarlıklar gerektireceğinden ağır bir görevde olabilir. Bu nedenle çoğu hayvan sahipleri köpeğindeki muhtemel bir gebelik sonucunda doğacak yavru ya da yavruların sorumluluklarını almak istemediklerinden bu yönde tedbirler alınması için arayış içerisine girerler.

Kısırlaştırma, köpek populasyonunun kontrolünde en etkili ve masrafı az olan bir yöntem olarak kabul edilmektedir.

Kısırlaştırılan köpeklerin üreyemeyeceği ve dolayısıyla doğacak olan yavrulara bakım, beslenme, yer bulma gibi sorunlarla karşılaşılmayacağı gerçeğinden yolaçıkan birçok hayvansever köpeklerin koruma altına alınmadıkları sürece bunların kısırlaştırılması gerektiği konusundaki yasaları destekledikleri halde buna karşılık bazı hayvanseverlerde kısırlaştırılan köpeklerin üreme kapasitelerinin ve doğal çiftleşme arzularının tamamıyla ortadan kalktığı gerekçesiyle bu uygulamayı hayvan haklarına tecavüz olarak algılamaktadırlar.

Köpekler duygusal yönden insanlardan tamamıyla farklıdırlar. Çünkü doğum yapmış köpekler yavrularına uzun yıllar bakmak, eğitim vermek zorunda değildirler ve onlardan doğacak yavrulara hasret duymazlar. Sadece doğanın vermiş olduğu yetenekle türlerini devam ettirmek amacıyla ürerler.Kısırlaştırıldıktan sonra köpeklerin ağır duygusal bir çöküntü yaşadıkları konusunda da henüz bir kanıt yoktur.

Sahipsiz köpeklerin çoğalması tüm dünya ülkelerinde karşılaşılan bir problemdir. Bunların denetim altına alınması ve kısırlaştırılmasının gerekli olduğu düşüncesinin birçok haklı yönleri vardır. Özellikle bu köpekler sahiplendirilirken kısırlaştırılmış olmaları çoğu hayvansever tarafından tercih edilmektedir.

Kısırlaştırma (=ovario-histerektomi), genel anestezi altına alınmış bir dişi köpeğin karın boşluğuna girilerek genital organlarından uterus ve ovaryumların cerrahi bir yöntemle alınması şeklinde yapılan bir operasyondur.

Bu operasyon dişi köpeklerde belirli avantaj ve dezavantajları da beraberinde getirmektedir.

Önceki1 / 3Sonraki
← → (ok) tuşlarını kullanarak gezinebilirsiniz.