Neden Sadece Köpek ve Kedi ?

Bizi ziyarete gelen hayvan severlerin bildiği gibi barınağımız tüm Türkiye’ye örnek gösterilen bir barınaktır. 3000’e yakın köpeği mevcuttur. Bütün köpekler karekter ve cinslerine göre sınıflandırılıp özel koğuşlara konulmaktadır. Koğuşlar, yaşama alanlarını sınırlamamaya gayret edilerek hazırlanmıştır. Küçük cins köpeklerimize özel villalarda mevcuttur. Ayrıca hasta, sakat veya yaşlı köpeklerimiz barınağımızın gezinti alanında serbestçe dolaşmaktadırlar.

Tüm bunlar köpeklerimizin mutluluğu için düşünülmüştür. Barınağımıza geldikleri andan sahiplenildikleri veya melek oldukları ana kadar sevgi ve ilgi ile bakılmaktadırlar. Neden sadece köpekler ve kediler ? sorusunun cevabında da aslında bu temel ilke yatmaktadır.

Sokak hayvanları içinde köpekler ve kediler her zaman diğer hayvanlardan daha fazla korkulan, eziyet edilen ve zarar gören canlılardır. Korku, insanların onları sokağından attırmalarına ve hatta öldürmeye kadar giden vahşice yöntemlere başvurmalarına neden olur. Diğer hayvanlar hem köpek kadar bölgelerini sahiplenmedikleri hemde o kadar büyük olmadıkları için insanları daha az korkutmaktadırlar.

Bu nedenle bizim ilk sahip çıktığımız canlı köpek olmuştur. Maalesef yardıma ihtiyacı olan köpek ve kedi sayısı, diğer canlılara barınağımızda özel bölümler açmamıza olanak vermeyecek kadar çoktur.

Barınağımızın kapasitesi dolmuştur. Belediyemizin getirdiği köpekler haricinde başka köpekleri kabul edemiyoruz.